ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 12:17

Barajların son durumu!

Barajların son durumu!

Bakan Eroğlu: Barajlar dolu, istenen oranda enerji üretilebilir.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın sözlerinin aksine Dicle-Fırat havzasındaki barajlarında yüzde 50’den fazla bir doluluk olduğunu belirterek, istenen oranda enerji üretilebileceğini söyledi.

Bakan Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı 99. dönem kaymakam adaylarına hitabı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’ın, barajlardaki suların azlığı nedeniyle enerji ithalatı yönündeki açıklamasına ilişkin soruya Eroğlu, "Şu anda Dicle-Fırat havzasında ki barajlarımızda yüzde 50’den fazla bir doluluk vardı zaten. Yani istediği kadar enerji üretebilir, diye düşünüyorum. Yani bu yağışlar gelmezse eğer Nisan ayında nitekim Doğu Anadolu’da da nisan yağışları devam ediyor. Nisan ve Mayıs’ta normal yağışların devam edeceğini düşünüyoruz.'' karşılığını verdi. "Açıklamaları üzerine enerji ithalatına gerek yok mu?" sorusu üzerine Eroğlu, "Yani enerji ithalatı konusu Sayın Enerji Bakanı’nın konusu ama bizde enerji barajlarında yüzde 50’den fazla şu anda su var kuraklığa rağmen suyumuz iyi." dedi.

'Su sıkıntısı olmayacak'

Eroğlu, bu yaz kurak geçeceği söylentilerine, "Su sıkıntısı olmayacağını defalarca söyledik. İlla ki su sıkıntısının olmasını istiyorsanız onu bilemem tabi ama biz gereken tedbirleri aldık. Hatta bu haftada arkadaşlarımızla her ay biz toplantı yapıyoruz. Bütün illerin sulama enerji açısından suyumuzun değerlendirmesini yapıyoruz." dedi.

Sapanca Gölü’ndeki susuzluk durumunun hatırlatılması üzerine Eroğlu şunları söyledi: "Sapanca'da zaten yeteri kadar su var evet az ama şu anda daha 21 cm’lik bir mesafe var kadı ki Perşembe ve Cuma günü yağışlar geliyor. Yani herhangi bir problem yok. Özel belli bir seviyenin altında zaten sanayiye su alınmasını durduruyoruz. Ama gerek Kocaeli gerekse Sakarya oradan su almaya devam edecek."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER