ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:57

'Baradey'in Nobel ödülü geri alınsın'


Malatya Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği, Mısır'daki darbeyi destekleyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) eski Başkanı Muhammed el Baradey'e verilen Nobel Barış Ödülü’nün geri alınması için Alfred Nobel Vakfı'na başvuru yaptı.

Dernek Başkanı avukat Mehmet Turcan, dünyanın neresinde olursa olsun kaba güce dayalı çözümü tasvip etmediklerini belirtti. Cebirle gerçekleştirilen çözümlerin ülkeler ile insanların geleceklerini yok ettiğinin altını çizen Turcan, bu minvalde Mısır'da yapılan darbeyi de kınadıklarını ifade etti. Geniş katılımlarla yapılan açıklamaların darbeleri meşrulaştırmayacağını dile getiren Turcan, batı dünyasının siyasi iktidarın zorla devrilmesine güçlü bir tepki vermemesinin düşündürücü olduğuna işaret etti.

Mehmet Turcan, ülkesindeki darbe yönetimini destekleyen Muhammed El Baradey'e verilen barış ödülünün geri alınması için Alfred Nobel Vakfı'na yazılı başvuru yaptıklarını bildirdi. Turcan, şöyle dedi: ''2005 yılında 'nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye yönelik çabalarından dolayı' Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Baradey'in, Mısır’da hükümeti askeri baskıyla deviren kişilerin yanında yer alması şaşırtmıştır. Baradey’in darbede etkin rol aldığı ve darbe sonrasında da çıkarlarını ülkesinin ve insanların barışının öncesinde tuttuğu gözlerden kaçmamıştır. Bu demokrasiye aykırı duruş Nobel’in vasiyetnamesinde belirtilen ödüllerin ‘önemli buluşlar yapan ve dünyada; orduların kaldırılması veya azaltılması, insanların kardeşliği, barış çabalarının yaygınlaştırılması çabası içinde olanlara verilmesi’ ilkesine ters düşmektedir. Bu nedenle de Baradey aldığı barış ödülünü hak etmediğinden ödülün geri alınmasının, Nobel ismine yakışır bir durum olacağını vakfa iletmiş durumdayız. Dernek olarak, bu ödülün geri alınması için yaptığımız başvuruyu takip edeceğiz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER