ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 08:16

Bank Asya'da garanti oyunu

Bank Asyada garanti oyunu

Paralel yapının bankası Bank Asya'da şaibeli hesaplar ortaya çıktı.


Yöneticiler bankaya el konulması durumunda paralarını kurtarmak için ayrı ayrı 100'er bin TL'lik birçok mevduat hesabı açtırdı. Sahte hesaplar inceleniyor

Bank Asya'da şimdi de 'şaibeli hesap' alarmı verildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) gelen şikâyetler üzerine son dönemde açılan mevduat hesaplarıyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre inceleme talimatı, şikâyetlerin belgeli olarak ulaştığı Başbakanlık'tan geldi. Başbakanlık İletişim Merkezi'ne gelen ihbar ve şikâyetlerde bankada "usulsüz kâr dağıtımı ve yöneticiler adına mevduat hesabı açıldığı" iddiaları yer aldı.

TEFTİŞ KURULU DEVREDE

Bunun üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu devreye girdi. Kurul, şikâyetlerin doğruluğu ve bankacılık sisteminin işleyişine aykırı olup olmadığının incelenmesini istedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun onayı alınarak BDDK'ya talimat verildi. Bank Asya'nın üst düzey yöneticilerinin olası bir el koyma operasyonunda önemli kişilerin paralarını kurtarmak için 100'er bin liralık birçok mevduat hesabı açtırdığı öne sürülüyor. Böylece, el koyma durumunda mevduat garantisi devreye girecek, bu hesaplardaki paralar kurtulacak.

HESAP SAHİBİNE MERCEK

Başbakanlık yetkilileri, halen bankalarda sigortaya tabi mevduat tutarının 100 bin TL olduğunu hatırlatarak, "Farklı isimlere birçok hesap açtırılıyor. Yüklü mevduatı olanlar bu şekilde sigorta kapsamına alınmak isteniyor. Bu yönde birçok ihbar aldık. Konu hem Başbakan'a hem de BDDK'ya iletildi. 100 bin TL'lik mevduat hesabı açılan her şube tek tek inceleniyor. Bu hesapların sahiplerinin kimler olduğuna da bakılacak" değerlendirmesinde bulundu. Bankayla ilgili MASAK'ın incelemesi de sürüyor. Bank Asya'nın yakın şirketlere kullandırdığı sorunlu kredilerden ortaklık yapısındaki sorunlara kadar birçok konuda ayrıntılı rapor hazırlanıyor. Bankaya 4 günde yatırılan 1 milyar TL'nin peşine düşen MASAK, BDDK'dan kara para soruşturması yapmak için yetki istemişti. MASAK'ın kara para soruşturması ve fiktif (hayali) hesaplarla ilgili inceleme yapması için 2 murakıp görevlendirilmişti. Bank Asya'da BDDK'nın görevlendirdiği 9 murakıbın para transferlerinde 'fiktif' hesap incelemesinin sürdüğü de öğrenildi.

DEĞERİ 4 GÜNDE 315 MİLYON TL ERİDİ

Borsada geçen hafta Gözaltı Pazarı'nda işlem görmeye başlayan Bank Asya hisselerinde 4 günlük düşüş yüzde 36.5'e ulaştı. Hissedeki düşüşle birlikte bankanın piyasa değeri de dört günde 315 milyon lira azalarak 864 milyon liradan 549 milyona indi. Bank Asya hisseleri 16 Aralık 2013'ten bu yana yüzde 70 düştü. Bankanın piyasa değerindeki kayıp 1 milyar 251 milyon lira olurken, yatırımcıların bu dönemdeki zararı 675 milyon liraya ulaştı. Bankada 9 ayda mevduat çıkışı 6 milyar liraya yaklaşmıştı. BDDK, bankayı eylülde 70'inci madde kapsamına almıştı. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER