ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:13

Bangladeş'teki fabrika yangını


Bangladeş'te iki ay önce bir tekstil fabrikasında çıkan yangında ölenlerin yakınlarının mağduriyeti sürüyor.
     Başkent Dakka'daki fabrikada 24 Kasım'da çıkan yangında hayatını kaybeden 112 işçinin yakınları, kendilerine söz verilen tazminatı alamadıklarını, bunun da ötesinde, yangın kurbanlarının olay öncesinde hak ettikleri son maaşların da ödenmediğini belirtti.
     Yetkililer, maaşların neden ödenmediğine ilişkin açıklamada bulunmazken, tazminat için cesetler üzerinde yapılacak DNA testlerinin sonucunun beklendiği sanılıyor.
     Yangınla birlikte, ailelerin büyük çoğunluğunun "evlerinin direğini" kaybettiği ve büyük geçim sıkıntısı çektiği belirtiliyor.
     Bangladeş Tekstil İmalatçıları ve İthalatçıları Birliği ile hükümet, ölenlerin ailelerine 7500'er dolar tazminat ve son maaşların ödenmesi sözü vermiş, çocuklarının eğitim harcamalarını üstlenmeyi vadetmişti.
     Yangına ilişkin soruşturmayı yürüten yetkililer, geçen ay, Dakka yakınındaki Tazreen Fashion fabrikasında çıkan yangının sabotaj olduğunu öne sürmüştü.
     Fabrika sahibi Delvar Hüseyin ise daha önce, yalnızca 3 kata izin verilmesine rağmen tesisi genişleterek 8 kata çıkardıkları, hatta yangının çıktığı dönemde 9'uncu kat üzerinde çalıştıkları itirafında bulunmuştu. Bir itfaiye yetkilisiyse, fabrikanın yangın güvenlik sertifikasının süresinin geçen yaz dolduğunu ve sertifikanın tesisin güvenlik konusundaki eksiklikleri nedeniyle yenilenmediğini söylemişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER