ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 11:35

Bangladeş'te tazminat fonu oluşturuldu


Bangladeş'in başkenti Dakka'da nisan ayında iş merkezinin çökmesi sonucu yaralananların ve hayatını kaybedenlerin ailelerinin faydalanacağı tazminat fonu oluşturuldu.
Yardım fonu yetkililerince yapılan açıklamada, çöken binanın altında kalarak ölenlerin ailelerinin ve yaralananların maddi ve manevi zararlarını karşılayacak fonun büyüklüğünün yaklaşık 40 milyon dolar olacağı kaydedildi.
İspanyol perakendeci El Corte Ingles, Birleşik Krallık'taki giyim mağazaları zinciri Bonmarche, Kanada'dan Loblaw ve Dublin merkezli Primak şirketlerinin fona destek sağlayacakları bildirildi.
Giyim Üretim ve İhracatı Derneği'nin Başkan Yardımcısı Şahidullah Azim ise kazanın kurbanlarına ve ailelere ödenecek tazminatı memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, Bangladeş hükümeti ve dünyanın önde gelen hazır giyim perakendecileri arasında yapılan işbirliğinin önemli olduğu ve yardımların artması gerektiğini ifade etti.
Yasa dışı yollardan 3 kat eklendiği belirlenen 8 katlı iş merkezi Rana Plaza'nın 24 Nisan sabahı çökmesi sonucu 1000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. İş merkezindeki 5 konfeksiyon atölyesinde 3000'den fazla işçi çalışıyordu.
Ülkedeki konfeksiyon sektöründe yaşanan ve felakette sonuçlanan kaza, Bangladeş'teki konfeksiyon atölyelerinin içler acısı durumunu gözler önüne sermişti.
Çin'den sonra dünyadaki ikinci en büyük konfeksiyon üretimine sahip Bangladeş'teki hazır giyim sektörünün yıllık cirosunun 20 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.
İş merkezi Rana Plaza'nın çökmesinden 5 ay önce de ABD'nin ünlü market zinciri Wal-Mart'a da üretim yapan başka bir konfeksiyon fabrikasında yangın çıkmış, 112 kişi hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER