ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:07

Bangladeş'te çatışmalar devam ediyor


Bangladeş'te dini değerlere hakaret edenlerin cezalandırılması için kanun çıkarılmasını talep eden göstericilerle güvenlik güçleri arasında bugünkü çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 20'ye yükseldi.
    
Adının açıklanmasını istemeyen polis yetkilileri, göstericileri dağıtmak için güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanması üzerine üçü polis 20 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.
    
Özel Ekattar TV kanalı da başkent sokaklarında barikat kuran göstericilerin 30'dan fazla aracı ateşe verdiğini ve bir polis karakoluna saldırdığını duyurdu.
    
Başkente 10 binden fazla takviye güvenlik yetkilisi gönderilirken emniyet müdürlüğü, daha fazla kan dökülmesini engellemek için başkentte miting ve protesto gösterilerinin yasaklandığını açıkladı.
    
Bangladeş'te bazı blog ve internet sayfalarında İslam'a ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren yazılar yayınlanmasının ardından İslami gruplar tarafından kurulan Hifazet-i İslam, dini değerlere hakaret edenlerin cezalandırılması için kanun çıkarılması talebiyle nisandan bu yana gösteri düzenliyor.
    
Hifazet-i İslam liderlerinden bazıları, ülkenin 1971 yılındaki bağımsızlık savaşı sırasında insanlık karşıtı suç işlemekten suçlu bulunan Cemaat-i İslami Partisi'ne destek veriyor.
    
Hifazet'i İslam ve Cemaat-i İslami, mahkeme kararlarını protesto ederken gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını da talep ediyor.
    
Müslümanların çoğunlukta olduğu Bangladeş'in Başbakan Şeyh Hasina liderliğindeki hükümeti ise ülkenin laik ve liberal yasalarla yönetildiğini belirterek, Hifazet-i İslam'ın talebini geri çeviriyor.
    
Bangladeş'te dün düzenlenen gösterilerde de 30 otobüs ve 100'e yakın dükkan ateşe verilmiş, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ölenler olmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER