ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 20:51

Ban: ''Ukrayna'daki durum bir kara deliğe dönüşebilir''


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kırım'da pazar günü düzenlenmesi planlanan referanduma ilişkin, "Kırım'da, Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü etkileyecek acele karar ve uygulamalardan kaçınılması gerektiğini" belirterek, bu ülkedeki durumun ''bir kara deliğe dönüşebileceği'' uyarısında bulundu.
Genel Sekreter Ban, Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, taraflarla yaptığı görüşmelerde Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladığını söyledi.
Ukrayna'da yol ayrımına gelindiğinin altını çizen Ban, "Bu pozisyonlar ve söylemlerin sertleşmesi sürdükçe Ukrayna'daki durum herşeyi yutan bir kara deliğe dönüşme riski taşıyor" dedi.
BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda bir çok kez toplantı düzenlediğini, ancak uluslararası toplumun soruna çözüm bulamadığını ifade eden Ban, "Tüm tarafları gelecek günlerde yaşanabilecek provokasyonlar ve acele kararlara karşı uyarıyorum. Herkes doğrudan diyalog ve siyasi çözüme odaklanmalı" ifadelerini kullandı.
BM'nin sorunun çözümü için üzerine düşeni yapacağını belirten Ban, bugüne kadar çabaların sonuç vermemesine rağmen barışçıl çözüm için halen fırsat olduğunu dile getirdi.
Ban, bu sabah Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü de kaydederek, "Putin ile soruna kalıcı ve adil bir siyasi çözüm bulunması için çalışılması gereğini ele aldık" diye konuştu.
Gazetecilerin Kırım'daki referandum konusunda halka ne tavsiye ettiğini sormaları üzerine de Ban, bölgede yaklaşan referandum nedeniyle durumun hassasiyet kazandığını vurgulayarak, "Kırım'da, Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü etkileyecek acele karar ve uygulamalardan kaçınılması gerekir" dedi.
-BM, Kırım'a giremiyor-
Öte yandan Ukrayna'da bulunan BM İnsan Haklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İvan Simonovic, Rusya'nın özellikle Kırım bölgesinde insan hakları ihlalleri yapıldığını öne sürerek bölgeye asker çıkarmasına "Ukrayna'da, askeri müdahaleyi gerektirecek yaygın insan hakları ihlali yok" diye yanıt verdi.
Kırım'da bazı hukuksuz tutuklamalar ve tacizlerin rapor edildiğini ifade eden Simonovic, BM insan hakları yetkilileri olarak Kırım'a girmelerine izin verilmediğini dile getirdi.
Tatarların durumuna ilişkin de açıklama yapan Simonovic, bazı Tatarların Kırım'dan ayrılarak Ukrayna'nın diğer bölgelerine gittiğini ancak bu sayının çok fazla olmadığını söyledi.
Kırım'dan ayrılan Tatarlardan görüşme imkanı bulduklarının herhangi bir şiddet olayı rapor etmediklerini kaydeden Simonovic, ancak bölgedeki durum nedeniyle yine de insanların korku ve panik içinde olduğunu dile getirdi.
Simonovic, BM insan hakları misyonunun Ukrayna'daki görevinin 18 Marta kadar süreceğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER