ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:26

"Balyoz timi kuruldu haberi hayal ürünü"


Eskişehir Valiliği, 3 gün önce Aydınlık Gazetesi’nde ‘Eskişehir Emniyeti Balyoz Timi Kurdu’ başlığıyla verilen haberi yalanladı. Valilik, polisin kentte günlerce devam eden Gezi Parkı eylemlerinde, gerek resmi, gerek sivil görevliler olarak yasa ile tanımlanan çerçevede ve teçhizatlar ile görev aldığını belirterek, “Bu meyanda bazı basın organlarında yer alan ‘tim kuruldu’ ve benzeri haberler doğru değildir, hayal ürünüdür.” dedi.

Eskişehir Valiliği, kentte yaşayan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili yazıl bir açıklama yaptı. Açıklamada, son günlerde, kentte, haziran ayının ilk günlerinde cereyan eden Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olarak hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan ve özellikle kurumları zan altında bırakmaya matuf siyasi ve ideolojik açıklamaların kampanya mahiyetinde sürdürüldüğü ve bunların medyada yer aldığı kaydedildi. Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini temin maksadıyla açıklama yapılmasının uygun görüldüğünün vurgulandığı açıklamada, “Gezi Parkı eylemleri ve meydana gelen olaylarla ilgili olarak adli ve idari çok yönlü soruşturmalar büyük bir ciddiyetle titizlik içerisinde sürdürülmekte ve soruşturmanın safahatı basınımız tarafından takip edilerek kamuoyu bilgilendirilmektedir.” denildi.

YASAL HİÇ BİR EYLEM VE PROTESTOYA MÜDAHALE EDİLMEDİ

Valilikçe kentteki yasal protesto ve gösterilere hiçbir surette müdahale edilmediğinin altının çizildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Gezi Parkı protestoları esnasında ortamdan istifade etmeye çalışan illegal örgütlerin ve marjinal grupların yasadışı eylemlerinin önlenmesi ve kamu düzeninin korunması amacıyla resmi ve sivil polisler görev yapmışlardır. Emniyet teşkilatı mensuplarımız, günlerce devam eden eylemlerde, gerek resmi gerek sivil görevliler olarak yasa ile tanımlanan çerçevede ve yasal teçhizatları ile görev almıştır. Bu meyanda 'bazı' basın organlarında yer alan 'tim kuruldu' ve benzeri gibi yazılar doğru değildir ve hayal ürünüdür.”

Bu olaylar esnasında Ali İsmail Korkmaz isimli öğrencinin hayatını kaybetmesinin herkesi derinden üzdüğünün ifade edildiği açıklamada, bu üzücü olayın gerçek fail veya faillerinin bulunması için soruşturmaların devam ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz cuma günü Aydınlık Gazetesi'nde ‘Eskişehir Emniyeti Balyoz Timi Kurdu’ başlığıyla verilen haberde, polislerin eylemler sırasında kentin sokak aralarında sopalarla insan arayarak dövdüğü ve yaraladığı belirtilmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER