ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 17:16

Balyoz sanıklarının eşleri tepkili


Balyoz davasıyla ilgili Yargıtay kararının açıklanmasının ardından Silivri Cezaevi'nde görüş vardı. Balyoz davası tutuklu sanık eşleri ve yakınları, görüş ardından cezaevi çıkışında basın mensuplarına karara olan tepkilerini ve sanıkların mesajlarını iletti. Berrin Balanlı, eşi emekli Tümgeneral Bilgin Balanlı'nın kararı siyasi bulduğunu söyledi.Yargıtay Ceza Dairesi'nce tahliyesine karar verilen eski HAVEL-SAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman'ın ağabeyi Profesör Doktor Tolga Yarman da "Sevincimizin burukluğunu ifade etmek durumundayım." dedi.

Yargıtay'ın tahliyesine karar verdiği Balyoz davası sanıklarından HAVEL-SAN eski Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman'ın ağabeyi Prof. Dr. Tolga Yarman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, cezaevinde kalan kardeşini almaya geldiklerini söyledi.

Sadace kardeşi değil, dava kapsamında tutuklu olan diğer askerler adına bir akademisyen olarak konuştuğunu ifade eden Yarman, "Faruk adına fevkalade müsterihiz ama sevincimizin buruk olduğunu ifade etmek istiyorum. Hukuka, yargı süreçlerine saygımız var. Adaletin er geç tecelli edeceğine inanıyoruz. Demokratik süreçlere güveniyoruz. Ancak bir hayal kırıklığı yaşadık. İçeride bulunan değerli komutanlar, devlette en üst kademe görev yapan insanlar adına üzgünüm." ifadelerini kullandı.

Yargıtay’ın bozma kararlarını yazıp göndermemesi nedeniyle tahliye işlemlerinin henüz başlamadığını belirten Yarman, gerekçeli kararın yazılmasının ardından tahliye edilenlerin isimlerin cezaevine bildirileceğini, ardında da işlemleri tamamlananların çıkış yapacağını söyledi.

Öte yandan, tahliye kararlarının yanısıra haklarındaki mahkumiyet kararı onaylanan tutuklu sanıkların eşleri ise cezaevi çıkışında tepkilerini dile getirdi. Gerçekleştirdikleri görüşün ardından cezaevi çıkışında basın ve yayın orgunlarının kendilerinin arkasında durmadıklarını dile getiren sanık eş ve yakınları, tutuklu Balyoz davası sanıklarının karara ilişkin tepki mesajlarını okudu.

Tutuklu eş ve yakınları, "Bizim eşlerimiz suçsuz, biz sonlarına kadar arkalarındayız. Başlarımız dimdik çıkıyoruz. Sadece çok kızgınız, üzgün değiliz. Bizleri yapayalnız bıraktınız. Arkamızda durmadınız." dedi.

Emekli Tümgeneral İhsan Balanlı'nın eşi Berrin Balanlı, eşine ait "Ülkemin geleceği, vatanın birlik ve bütünlüğü için canlarını veren kahramanlarımınızın yanında bu kararın sözü bile edilemez. Siyasi kararın benim için hiçbir önemi yoktur. Reddediyorum. Varlığım Türk varlığına armağan olsun." şeklindeki mesajı paylaştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER