ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2016 Perşembe 16:37

Balyoz Planı davasında tutukluluğa tazminat

Balyoz Planı davasında tutukluluğa tazminat

Balyoz Planı davası kapsamında, tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden emekli Tümamiral Gürül ile Kurmay Kıdemli Albay Uçar ve Albay Çakır'a 500'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi


Balyoz Planı davası kapsamında, yaklaşık 3.5 yıl tutuklu yargılandıktan sonra hakkında beraat kararı verilen emekli Tümamiral Mustafa Aydın Gürül'e 500 bin lira manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, davacı Gürül ve avukatı katıldı.

Duruşmada söz alan Gürül'ün avukatı Ayşegül Hanyaloğlu, maddi ve manevi tazminat istemlerinin kabulüne karar verilmesini talep ederek, "Müvekkilim ve silah arkadaşlarının sistematik bir şekilde hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmış olduğu 15 Temmuz kalkışma hareketi ile daha belirginleşmiş durumdadır. Biz hukuk devletinin gerekliliklerinin yerine getirilerek müvekkilimin talep etmiş olduğu maddi ve manevi tazminat talebinin yerine getirilmesini talep ederiz." dedi.

Mahkeme heyeti, davacı Gürül'ün maddi tazminat talebini reddetti.

Gürül'ün tutuklandığı ve serbest bırakıldığı süreleri gözeten mahkeme heyeti, uğramış olduğu manevi zararların karşılığı olarak 500 bin lira tazminatın tutuklandığı tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacı Gürül'e ödenmesine karar verdi.

Emekli Tümamiral Mustafa Aydın Gürül, avukatı aracılığıyla sunduğu dava dilekçesinde Balyoz Planı davası kapsamında 1223 gün tutuklu yargılanarak özgürlüğünden mahrum bırakıldığını belirtmişti.

Gürül'ün dava sürecinde mağdur edildiğine değinilen dilekçesinde, haksız yere tutuklu kaldığı süre için 1 milyon lira manevi, 65 bin 898 lira da maddi tazminat talebinde bulunulmuştu.

- Uçar ve Çakır'a da tazminat ödenecek

Yine Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Kurmay Kıdemli Albay Ertuğrul Uçar'ın tazminat talebi de karara bağlandı. Mahkeme heyeti, Uçar'a 500 bin lira manevi, 57 bin 723 lira da maddi tazminat ödenmesine karar verdi.

Albay Uçar da Balyoz Planı davası kapsamında haksız yere tutuklu kaldığı gerekçesiyle maddi ve manevi toplam 589 bin 760 lira tazminat talebiyle dava açmıştı.

Öte yandan aynı mahkemede yine Balyoz Planı davasında tutuklu yargılandıktan sonra hakkında beraat kararı verilen Albay Taylan Çakır'ın açtığı tazminat davası da görüldü. Mahkeme heyeti, Çakır'ı 500 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştırıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER