ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 11:43

Balyoz planı davasında itiraz süreci


Yargıtay 9. Ceza Dairesinin Balyoz Planı davasıyla ilgili gerekçeli kararını açıklamasının ardından itiraz süreci işliyor.
Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın itiraz yetkisine ilişkin 308. maddesi, Yargıtay ceza dairelerinden birinin kararına karşı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, resen veya istem üzerine, ilamın kendisine verildiği tarihten itibaren otuz gün içinde Ceza Genel Kurulu'na itiraz edebileceğini, sanığın lehine itirazda sürenin aranmayacağını öngörüyor.
Daire gerekçeli kararı ve 110 çuval içerisindeki dava dosyasını kamyonla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına 11 Ekim'de gönderdi. Böylece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 1 aylık itiraz süresinde 18 gün geride kaldı.
Başsavcılık, resen veya sanık avukatlarının istemi üzerine karara 11 Kasım'a kadar itiraz edebilecek. Başsavcılık, bir ay içinde resen itiraz etmez ve avukatların istemlerini de reddederse itiraz süreci sona erecek.
Balyoz Planı davasında Çetin Doğan, Süha Tanyeri, Ahmet Zeki Üçok, Dursun Çiçek'i savunan avukat Celal Ülgen, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vererek kararın düzeltilmesi talebinde bulunacaklarını söyledi. Dilekçeyi henüz vermediklerini ifade eden Ülgen, sanığın lehine itirazda sürenin aranmayacağının ilgili yasada öngörüldüğünü hatırlattı. Avukat Ülgen, sanık lehine itirazda süre öngörülmese de Başsavcılığa tanınan 1 aylık itiraz süresi içinde, önümüzdeki günlerde başvuruyu yapacaklarını kaydetti.
-Mahkeme direnme kararı verirse
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 25 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını yeterli delil bulunmadığından, 63 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarını ise "sanıkların eylemlerinin suç için anlaşma suçu kapsamında kalması" nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi gerekçesiyle bozmuştu.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının gerekçeli karar ve dosyayı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine göndermesinin ardından, buradaki süreç de başlayacak. 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Dairenin bu 88 sanık hakkında verdiği bozma kararına uymaz ve bu sanıklar hakkındaki ilk kararında direnirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gelecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER