ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 12:24

''Balyoz Planı'' davasına ''kozmik'' oda

Balyoz Planı davasına kozmik oda


Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının temyiz incelemesini yapmak üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 3 savcının görevlendirilmesi planlanıyor.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 21 Eylül 2012'de karara bağlanan ve ''Balyoz Planı'' davasının dosyası, temyiz incelemesinin yapılacağı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Bin 45 klasörden oluşan dava dosyasıyla ilgili tebliğnamenin hazırlanması için 3 savcının görevlendirilmesi planlanıyor.

Savcılar, kapsamlı davaların temyiz incelemesinin daha güvenli hazırlanması için oluşturulan ''kozmik'' odada çalışacak.

Davada tutuklular bulunduğu için dosyaya öncelik verilecek. Savcılar, hazırladıkları tebliğnameyi davaya bakacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderecek. Başsavcılığın tebliğnamesinin bağlayıcı niteliği bulunmuyor.

Daire, tebliğname geldikten sonra dosyayı incelemeye başlayacak. Davanın duruşmalı görülmesi istendiği için Yargıtay 9. Ceza Dairesi, duruşma isteyen sanıklar yönünden duruşma yaparak karar verecek.

KARAR
    
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen yıl 21 Eylül'de verdiği kararla eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ı ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek'' suçundan 20'şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 78 sanığı 18'er yıl, emekli Albay Dursun Çiçek ve hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu 214 sanığı 16 yıl ve eski HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman'ın da aralarında bulunduğu 28 kişiyi de 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptıran heyet, böylece toplamda 365 sanıktan 323'üne ceza verdi ve bazı tutuksuz sanıklar hakkında da tutuklama, yakalama emri çıkarttı. Mahkeme, 3 sanıkla ilgili dosyayı ayırırken, 39 sanığın beraatına karar verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER