ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 21:18

Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşmasının 8. günü bitti


Yargıtay'da, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşmasının 8. günü de tamamlandı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde sanıklar Mehmet Cem Çağlar, Korcan Pulatsü, Hüseyin Çınar, Ahmet Erdem, Bülent Günçal, İsmail Taş, Ziya Güler, Beyazıt Karataş, Turgut Atman, Nedim Güngör Kurubaş, Mustafa Erhan Pamuk, Mehmet Erkorkmaz, Mehmet Eldem, Cenk Hatunoğlu, Mustafa Haluk Baybaş, Rıdvan Ulugüler, Sefer Kurnaz ve Berna Dönmez'in avukatı Ali Fahir Kayacan savunma yaptı.

Ana hedefin Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkisizleştirilmesi değil; etkisizleştirmenin ötesinde başının ezilmesi, sindirilmesi olduğunu ileri süren Kayacan, bunun topluma 'askeri vesayeti sonu erdiriyoruz' şeklinde lanse edildiğini savundu. Askerin geçmişte demokrasiye doğrudan müdahale ettiğini hatırlatan Kayacan, 1960 ve 12 Eylül darbesi, 28 Şubat uygulamalarının kasıtlı veya kasıtsız askere bir alerji oluşturduğunu ifade etti. "Bu davada ayırt edici nokta, olaya yargı organları olarak karşımızdaki insanları asker olarak mı göreceğiz, insan olarak mı göreceğiz?" diye soran Kayacan, bunun ayrımının yapılması gerektiğini belirterek "Asker olarak görürsek o eksi toplumsal kızgınlıklar kararınıza etki edebilir." dedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hoyrat bir karar verdiğini, hükmün çok sert olduğunu, sanıklara bakış açısının hoş olmadığını iddia eden Kayacan, geçmişte birilerinin birilerine karşı niyet okuyuculuğu yaptığını, şimdi de birilerinin birilerine karşı niyet okuyuculuğu yaptığını savundu. Duruşmaya pazartesi sabah 09.00'a kadar ara verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER