ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:03

Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşması 7. gününde


Yargıtay'da aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşması 7. gününe girdi.

Sanıklar Ahmet Dikmen, Aşkın Öztürk, Doğan Uysal, Erdinç Altıner, Fikret Güneş, Hasan Hoşgit, Haydar Mücahit Şişlioğlu, Hannan Şayan, Hüseyin Hoşgit, İsmail Taylan, Mehmet Baybars Küçükatay, Murat Özenalp, Onur Uluocak, Ökkeş Alp Kırıkkanat ve Yavuz Kılıç'ın avukatı K. Nevzat Güleşen, savunmasına dünden kaldığı yerden devam etti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ndeki 361 sanıklı Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşmasında 15 sanığın avukatı Güleşen, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın duruşma öncesi hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hem de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştüğünü hatırlatarak, "Zımni olarak baskılar gelebilir, biz endişe ediyoruz." dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sadece yargılamanın nasıl yapıldığını izlemesinin 124 günü alacağını savunan Güleşen, Cumhuriyet Başsavcılığının sadece sesli ve görüntüleri izlemiş olması halinde 90 gün içinde tebliğnameyi hazırlamasının mümkün olamayacağını ileri sürdü. Denizcilerin sadece denizde manevra yapmayı bildiğini belirten Güleşen, denizcilerin Ankara'da darbe yapması görüşünün ise akıl ile dalga geçmek olduğunu iddia etti.

Başsavcılığın beraatını istediği 67 sanıktan 13'ünün suç tarihinde öğrenci ve kurmay subayı adayı olduğunu savunan Güleşen, o dönem Kara Harp Akademisi'nin komutanının, şu anki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel olduğunu söyledi. Özel'in komutan olduğu o tarihte orada öğrenci olup bu davada yargılanmakta olan herkes için beraat istendiğini ileri süren Güleşen, "Necdet Özel kendi öğrencilerini bir şekilde kurtardığına yönelik dedikodular var, müvekkillerim bu dedikoduların önlenmesini istiyor." diye konuştu. Güleşen, dosyanın bozulması talebinde bulunarak müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Daha sonra Faruk Oktay Memioğlu, Mehmet Kemal Gönüldaş, Mehmet Yoleri ve Abdülkadir Eryılmaz'ın avukatı Eyüp Sabri Gürsoy savunmasını tamamladı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir başka konudan yargılanan emekli Albay Cemal Temizöz'ün savunması ise avukatı duruşmada olmadığı için en sona kaldı. Duruşmaya öğle arası verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER