ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:27

Balta: "Paranız olabilir"


Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, "Paranız olabilir, zengin olabilirsiniz ama çevreniz temiz olmadıktan sonra hayatınızı sağlıklı şekilde devam ettiremezsiniz" dedi.
Keçiören Belediyesince Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Kalaba Spor Tesisi yanındaki açık alanda "4. Temiz Keçiören Çevre Eylem Günü" düzenlendi.
Programa, Muhammet Balta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve davetlilerin yanı sıra "Çevre Çiçekleri Hareketi" projesine katılan ilköğretim öğrencileri katıldı.
Etkinlik, protokol üyelerinin öncülüğünde, çocuklarla yapılan "çevre yürüyüşü" ile başladı. Bu sırada tesislerden Başbakan Erdoğan'ın evine doğru el sallayan çocuklar, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganı attı. Protokol üyeleriyle çocuklar, daha sonra etraftaki kağıt, karton ve pet şişeleri topladı.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Balta, törende yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümeti'nin 2002'den bu yana her alanda yatırım yaptığını söyledi.
Hükümetin çevresel sorunların çözümü için de çok büyük yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Balta, "Bu ülkede paranız olabilir, zengin olabilirsiniz ama çevreniz temiz olmadıktan sonra hayatınızı sağlıklı şekilde devam ettiremezsiniz" diye konuştu.
Bu kapsamda Türkiye'de son 10 yılda 2 milyar 800 milyon ağaç diktiklerini anlatan Balta, bunun yanında kirli suları doğaya arıtarak bıraktıklarını, kentlerde ve köylerde topladıkları çöpleri hammadde haline getirerek ekonomiye katkıda bulunduklarını dile getirdi.
Bakanlık olarak hava, su ve toprağı korumak için çalışmalar yaptıklarını belirten Balta, ayrıca çevre bilinci oluşturmak için eğitim faaliyetleri başlattıklarını bildirdi.
"Temiz tutmanın" önemine işaret eden Balta, çocuklara şöyle seslendi:
"İnşallah sizler, 2023 Türkiyesi'nde kirletmeden temiz tutarak, marka şehirler oluşturulmasına çok büyük katkıda bulunacaksınız. Değerli çevre çiçekleri, inşallah çevrenizi sevmeniz, insanları sevmenize de örnek olur. Çevreyi ve insanları sevmeniz, birlik ve beraberliğimize katkıda bulunur. Bu manada bir ağabeyiniz, amcanız olarak söyüyorum, çevrenizi, insanları, arkadaşlarınızı, vatanınızı, milletinizi, bayrağınızı sevin. Sevin ki gelecek nesillerde de rahat ve huzurlu yaşayalım."
-"Sözde değil özde çevreciyiz"-
Mustafa Ak da "Çevre Çiçekleri Hareketi"ni ilk kez 2009'da başlattıklarını, insanların evlerine gösterdiği duyarlılığın Keçiören'e de yansımasını istediklerini, bu amaçla da öncelikle çocuklara eğitim çağında çevre bilinci kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.
Çevreyi evleri gibi gördüklerini anlatan Ak, "Bizim çevreciliğimiz sözde değil özde çevrecilik. Çünkü dinimiz, örfümüz, adetimiz gereği çevremizi temiz tutan insanlarız" diye konuştu.
Ak, "Çevreciliği Gezi Parkı eylemcilerinden öğrenecek değiliz. Biz zaten çevreciyiz. Çevrecilik adına çimenlere, ağaçlara zarar vermiyoruz. Çevreciliği her zaman hayat tarzı olarak göreceğiz" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, "Çevre Çiçekleri Yarışıyor" adlı yarışmada çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER