ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 11:58

Balkanlarda iftar coşkusu


Bursa merkez Osmangazi Belediyesi’nin Balkanlardaki iftar şöleni devam ediyor. Ramazan ayında din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, insanları aynı sofra etrafında birleştiren iftar programları gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi’nin, Bulgaristan’ın kardeş şehirleri Kırcaali ve Omurtag belediyelerinde gerçekleştirdiği iftara binlerce kişi katıldı.

    İftara, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu ve Halil Döner, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ile Kırcaali Valisi Biser Nikolov ile, HÖH Kırcaali Milletvekili Erdinç Hayrullah ve Mustafa Ahmet ile Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ile belediye meclis üyeleri de katıldı.

    EZAN SESİ İLE KİLİSE ÇANI BİRLİKTE YANKILANDI

    Kırcaali’ndeki iftarın ardından bir başka kardeş şehir Omurtag Belediyesi'nde de geniş katılımlı bir iftar düzenlendi. Omurtag’ın en büyük köylerinden Hasan Fatih meydanında düzenlenen iftar yemeğine de, Bulgaristan Parlamentosu’nun eski milletvekillerinden Erdoğan Ahmet, Enver Hasan ile üst düzey bürokrat ve vatandaşlar katıldı. Ezan sesi ile kilise çanlarının birbirine karıştığı iftar yemeklerinde konuşan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Halil Döner, son 5 yıldır Balkan ülkelerinde düzenledikleri iftar yemeklerinin artık geleneksel hale geldiğini söyledi.

    DOSTLUK VE KARDEŞLİK PEKİŞİYOR

    Dil, din ayrımı yapmaksızın, iftar yemeğinin düzenlendiği kentte yaşayanlarının tamamının davetli olarak katıldığı iftar yemeklerinde konuşan Başkan Yardımcısı Döner, şunları dile getirdi: “Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’ın destekleri ile yaklaşık 5 yıldır düzenlediğimiz iftar yemeklerimizin, Balkanlarda dostluk ve barışın gelişmesine de katkı sağladığına inanıyoruz. Ezan sesinin yükseldiği her yerde, din, dil ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirdiğimiz iftarda amacımız, sizlerle birlikte olmak, sizlerin soluduğu havayı hissetmek, sizlere Türkiye’nin yakınlığını hissettirmektir. Osmangazi Belediyesi olarak biz sadece Kırcaali’nde değil, Bosna-Hersek’te, Yunanistan’da, Makedonya ve Kosova’da iftar yemekleri düzenliyoruz. Bize destek verip, katkı sağlayanlara, iftarımıza katılan herkese teşekkür ediyorum.”

    GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURULUYOR

    İftar yemeklerinin düzenlendiği Kırcaali ve Omurtag belediye başkanları da kardeş şehir Osmangazi’nin geleneksel iftar yemeklerinin bundan sonrada sürmesini dilediklerini söyledi. Kırcaali’ndeki iftarda konuşan Belediye Başkanı Hasan Azis, “Kardeş şehir Osmangazi Belediyesi'ne şükranlarımı sunuyorum. Umarım aramızdaki bu gönül köprüleri her geçen gün daha da sağlamlaşır. Bu akşam Müslümanlar ve Hıristiyanlar hep beraber, aynı sofrada oturup yemeklerini yiyor. Bu hoşgörü geleneğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER