ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:29

Balkanlar'da aşırı soğuk alarmı


Batı Balkan ülkelerinde etkisini sürdüren aşırı soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
    
Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Karadağ'da görülen Sibirya soğukları devam ediyor. Sırbistan'ın doğusunda yer alan Syenitsa ve Bosna-Hersek'in güneydoğusundaki Gacko kentlerinde hava sıcaklığı eksi 24 dereceye kadar düşerken, bu kentlerin "Avrupa genelindeki en soğuk yerler" arasına girdiği belirtildi.
    
Bosna-Hersek'i oluşturan Bosna-Hersek Federasyonu ile Bosna Sırp Cumhuriyeti Sivilleri Koruma Kurumları tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkede son 2 günde 4 kişinin dondurucu soğuklar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.
    
Bölgede en düşük hava sıcaklığı, Sırbistan'ın Syenitsa kenti ve Bosna Hersek'in Gacko kentinde eksi 24, Hırvatistan'ın Otoçac kentinde ise eksi 19 olarak ölçüldü. Sırbistan'ın başkenti Belgrad, Bosna-Hersek'in Başkenti Saraybosna, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb ile Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da ölçülen hava sıcaklıkların sıfırın üzerinde olduğu kaydedildi.
    
Bosna-Hersek Federasyonu Meteoroloji Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki üç günde Balkanlar'daki hava sıcaklıkları artacak. Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ'da sıcaklıklar 10 dereceye kadar yükselecek. Bu durumun fazla sürmeyeceğini belirten meteoroloji uzmanları, gelecek haftanın ortasından itibaren bölgede yeniden aşırı soğukların etkili olacağı uyarısında bulundu.
   
Bölgedeki aşırı soğuklar nedeniyle geçen hafta Hırvatistan'da 3, Sırbistan'da ise 2 kişi donarak ölmüştü.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER