ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:34

Balkanlar'a AB yardımı


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, reformlara ve projelere katkı sağlamak amacıyla Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde, Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya için 238,6 milyon avroluk kaynağı serbest bıraktı.
Komisyon'un Sırbistan için devreye sokma kararı aldığı 178,7 milyon avro, hukukun üstünlüğü, kamu yönetimi, özel sektörün kalkınması, ulaşım, çevre, enerji ve tarım gibi kilit öneme sahip alanlarda yapılacak reformlara yardımcı olmak için kullanılacak.
Bu yardım dilimiyle AB'nin 2001'den bu yana Sırbistan'a yaptığı katılım öncesi mali destek 2,6 milyar avroya ulaştı.
AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, 2013'ün Sırbistan'ın AB ile ilişkileri açısından tarihi bir yıl olduğunu belirterek, "Sırbistan'ın bu ivmeyi kullanarak kilit önemdeki reformları enerjik biçimde uygulamayı sürdürmesi önemli" dedi.
AB Komisyonu, Bosna-Hersek için de 41,9 milyon avroluk bir kaynağa onay verdi. Bu oran, IPA çerçevesinde bu ülke için öngörülen rakamdan 45 milyon avro daha düşük olmasıyla dikkat çekiyor.
Buna gerekçe olarak ise Komisyon'un, Bosna Hersek'in AB ile ilişkilerdeki duraklama durumunu dikkate alarak oranın tamamının verilmesini haklı çıkaracak bir durum olmadığına karar vermesi gösterildi.
AB tarafından verilen yardım Bosna Hersek vatandaşlarının doğrudan yararlanacağı, yargı sektörüne destek, para aklamayla mücadele, mültecilere ve yerlerinden edilmiş kişilere destek, küçük ve orta ölçekli şirketlerin kalkınması gibi alanlardaki projelere aktarılacak.
Komisyon'un Makedonya için onay verdiği rakam ise 18 milyon avro oldu. Bu miktar, tarım ve kırsal kalkınma alanlarında kullanılacak.
Füle, bu kaynağın fakir kırsal alanlardaki hizmet ve altyapının geliştirilmesinde kullanılacağını belirterek, "Bu kaynak, ülkenin tarım alanında AB standartlarını yakalamasına ve Avrupa entegrasyonunda daha fazla ilerleme sağlamasına yardım edecek" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER