ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:13

Balina fosili ÇOMÜ Yer Bilimleri Müzesi’nde

Balina fosili ÇOMÜ Yer Bilimleri Müzesinde


İki yıl önce Gelibolu’da Saroz Körfezi Doğal Hayatı Koruma ve Amatör Olta Balıkçıları Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Gürlen tarafından bulunan, yaklaşık 8-10 milyon yaşında olduğu tahmin edilen balenli (dişsiz) balina türüne ait fosil, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yer Bilimleri Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

İlk olarak ÇOMÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Paleontolog Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kapan Yeşilyurt’a teslim edilerek müze kayıtlarına geçirilen örnekler, daha sonra tanımlanmak üzere Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Araştırma Merkezi Doğa Tarihi Müzesi Müdürlüğü’ne gönderilmişti. Müze Müdürü Prof. Dr. Tanju Kaya ve ekibi tarafından tanımlanan fosil örneğinin, günümüzde yaşamayan "cetotheriidae" ailesine ait, 6-8 metre boyundaki balenli balina türüne ait bir olduğu tespit edildi. Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasında 1960 yıllarında yapılan çalışmalar sırasında, Doğa Tarihi Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Fikret Ozansoy tarafından balina bulguları rapor edilmiş fakat herhangi bir fosil örneğine rastlanmamıştı. ÇOMÜ Yer Bilimleri Müzesi’nde sergilenmeye başlayan ve balinanın yüzgeç kısmı olan kol kemiğine ait olduğu düşünülen fosil, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

Müzede sergilenen çok sayıda değerli fosil, kayaç ve mineral örneklerine bir yenisini daha ekledikleri için sevinçli olduklarını ifade eden ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Çalık, “Böylesine önemli bir tarihî bulgunun üniversitemizde sergilenmesinden dolayı çok mutluyum. Her geçen gün gelişen koleksiyonuyla adından söz ettiren müzemiz, Uluslararası Mineral Birliği (IMA) Müze Komisyonu’na üye olan Türkiye’deki ilk ve tek müze olma özelliği taşıyor. Amacımız, gelişen koleksiyonuyla fiziksel mekânı ve sanal müzesiyle dünya literatürüne katkı sunan örneklerin sergilendiği bir müze haline gelmesini sağlamak, ÇOMÜ’ye ve Çanakkale’ye bir değer olarak kazandırmak. dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER