ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 16:50

Balıklar neden ölüyor?

Balıklar neden ölüyor?

Gazipaşa ilçesindeki Hacımusa Çayı'nın denize döküldüğü bölge ve Ulu Hendek Deresi'nde çok sayıda ölü balık bulundu.


Çay ve dere yüzeyini kaplayan balıkların ölüm nedeninin tespiti için kaymakamlık, belediye ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Bölgeden alınan numuneler, incelenmek üzere İl Kontrol Laboratuvarı'na gönderildi.

Kaymakam Muhittin Pamuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, balıkların ölüm nedenini tahmin etmenin henüz mümkün olmadığını söyledi.

Kesin sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Pamuk, ihmal tespit edildiği takdirde, sorumluların cezalandırılması için her türlü çalışmayı yapacaklarını anlattı.

Sinek ilacı iddiası

Gazipaşa Turizm Tanıtma ve Çevre Derneği Başkanı Bülent Kocabaş da balık ölümlerinin belediyenin sinek ilaçlamasından kaynaklanabileceğini öne sürdü.

Belediye Başkanı Adil Çelik de bu iddiayı araştırdıklarını, sineklerle mücadele işinin özel firmaya ihaleyle verildiğini kaydederek, ihmal olduğu takdirde firmaya gerekli cezanın verileceğini dile getirdi.

Balık ölümlerinin sinek ilacından kaynaklandığını gösteren bulguya henüz rastlanmadığına dikkati çeken Çelik, "Konunun takipçisi olacağız. Tahlil sonuçlarının ardından işin aslı ortaya çıkacak. Şu an konuşmak için erken" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER