ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:18

Balıkesirli gazeteciler çözüm süreci için 4 günde 3 bin 800 km yol katetti

Balıkesirli gazeteciler çözüm süreci için 4 günde 3 bin 800 km yol katetti


Balıkesir'de görev yapan yaygın ve yerel basın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının yer aldığı 12 kişilik heyet, çözüm süreci kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 4 ili gezerek halkın nabzını tuttu. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin (BGC) organizasyonunda gerçekleşen programda gazeteciler 4 gün boyunca Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin'e giderek yaklaşık 3 bin 800 kilometre yol katetti.

BGC yönetimi tarafından organize edilen ve daha önce Balıkesir'de görev yapan Batman Valisi Yılmaz Arslan'ın davetlisi olarak bölgeye giden basın mensupları, resmi makamlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya geldi. Uçakla Diyarbakır'a giden heyet, burada önce şehrin tarihi yerlerini gezdi. Batman Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Diyarbakır Belediyesi'ne bağlı görevliler tarafından karşılanan heyet, sokaktaki vatandaşlarla görüştü.

Süreçle birlikte ülke genelinde hakim olan huzur ve barış ikliminden son derece memnun olduklarını aktaran vatandaşlar, süreçten ümitli olduklarını dile getirdi. Bölgede son 4 aydır hiçbir olumsuz durumun yaşanmadığını aktaran vatandaşlar, ne pahasına olursa olsun sürecin devam etmesini istedi.

BGC Başkanı Ramazan Demir başkanlığındaki heyet daha sonra Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Ziyarette Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, sıcak karşılama için teşekkür etti. Batıda görev yapan yerel ve yaygın basın temsilcilerinden oluşan heyetle çözüm sürecinde yaşanan gelişmeleri yerinde görmek üzere bölgeye geldiklerini söyledi. Demir, 33 medeniyete ev sahipliği yapan, sahabeler ve peygamberler şehri Diyarbakır'ın aynı zamanda Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi'ne sahip olduğunu, 4 ayaklı minaresiyle, Ulu Cami'siyle tam anlamıyla bir inanç ve turizm kenti olduğunu söyledi.

Konuklarını kırmızı güllerle karşılayan Başkan Baydemir, dinlerin ve dillerin kenti Diyarbakır'da barış süreci kapsamında sağlanan huzur ortamının bölge halkı tarafından büyük umutla karşılandığını söyledi. Baydemir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Diyarbakır'ın tamamının saklı bir hazine olduğunu söyledi. Çözüm sürecine değinen Başkan Baydemir, "İnşallah bu süreç onurlu bir barışa evrilir. Bir daha nüksetmeden nihayete erer." dedi. Ülkenin Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi, bütün etnik ve inançsal farklılıkları ile birlikte tarihi bir dönemi yaşadığını vurguladı. Eşitlik, özgürlük, kardeşlik hukuku temelinde kucaklaşma ve helalleşme gerçekleşerek, yeni bir sayfa açılması temennisinde bulunan Baydemir, süreç için çaba sarf eden herkese teşekkür etti.

Ziyaretin sonunda Balıkesir Cemiyet Başkanı Demir, Baydemir'e sırtında adının yazılı olduğu 10 numaralı Balıkesirspor forması, zeytinyağı, meşhur kolonya ve lokum verdi. Baydemir ise Demir'e üzerinde Diyarbakır yazısı bulunan cam bir tablo hediye etti.

Balıkesirli gazeteciler, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Veysi İpek ile birlikte Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı da makamında ziyaret etti. Vali Toprak, terörün oluşturduğu kara bulutlar çekildiğinde Diyarbakır'ın içinde barındırdığı cevherlerin ortaya çıktığını söyledi. Zaman içerisinde bölgede sıkıntılar, acılar ve terörle beslenen alt suç türleri olduğunu kaydeden Toprak, "Terör tehlikesi bir ise terörle beslenen alt suç türlerinin tehlikesi ondur. Bir uyuşturucuya bulaşan vatandaşımız her şeyi ile gidiyor ve ailesini de beraberinde götürüyor. Terörün oluşturduğu kara bulutlar çekildiğinde Diyarbakır'ın içinde barındırdığı cevherler ortaya çıkıyor. Devletimizle ülkemizle, vatandaşımızla ve dinamiklerimizle bir ve beraber olarak güzellik içerisinde herkesin ülkeyi sahiplendiği bir ortam içerisindeyiz herkes birbirine ve çözüm sürecine inanıyor, güveniyor ve sahipleniyor." dedi.

Balıkesir ve Batman'da görev yaparken yer değiştiren Valiler Yılmaz Arslan ve Ahmet Turhan'ın da desteklediği etkinlik kapsamında gazeteciler daha sonra Batman'a geçti. Balıkesir'de 3,5 yıl görev yapan ve başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Vali Yılmaz Arslan, birlikte görev yaptığı medya mensuplarını Batman'da görünce duygulu anlar yaşadı. Balıkesir'de uzun süre birlikte görev yaptığı gazetecilerle sohbet eden Vali Arslan, Batman'da yaptıkları çalışmaları anlattı. BGC Başkanı Demir ve heyette yer alan gazetecileri yemekte konuk eden Vali Arslan, Batı ile Güneydoğu'da yaşayan bölge halklarının kardeşliğinde hiçbir sorun olmadığını, son dönemde sağlanan barış ortamının artarak devam etmesi için tüm tarafların hassasiyetle görevlerini sürdürdüğünü söyledi. Vali Arslan, daha sonra basın mensupları ile birlikte Türkiye'nin en önemli petrol yataklarının bulunduğu Raman bölgesine geçti. Bölgede görevli mühendisler çalışmalar hakkında bilgi verdi.

BGC Başkanı Demir, Vali Arslan'a sırtında isminin yazılı olduğu Balıkesirspor forması ile dünyaca ünlü Sındırgı Yağcıbedir halısı ve Balıkesir kolonyası hediye etti. Balıkesirli gazeteciler Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ile de görüştü. Başkan Vekili Temel, bölge halkının ve süreci başlatan hükümetin barış ortamından vazgeçme şansları olmadığını belirterek, barış sürecinin mutlu sonla noktalanacağını kaydetti.

Balıkesir'de görev yapan basın mensupları Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf, Siirt, Mardin ve Midyat'ta da giderek burada temaslarda bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER