ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 15:15

Balıkesirli gazeteciler Avrupa zirvesini izledi


Avrupa liderlerinin biraraya geldiği Avrupa Konseyi’nin enerji ve vergi kaçakçılığı konularının ele alındığı zirveyi, Balıkesirli gazeteciler birçok ülkeden bin 800 gazeteciyle birlikte takip etti. “Genç Gazeteciler Avrupa’da Yerel Medya Yapısını Öğreniyor” isimli, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti sorumluluğundaki Ulusal Ajans projesi kapsamında Belçika’nın başşehri Brüksel'de, sekiz Balıkesirli gazeteci eğitimlerini sürdürüyor.

Proje kapsamında Avrupa Birliği (AB)'nin işleyişi hakkında çalışmalar yapan ekip, Avrupa’nın liderler zirvesi olarak bilinen Avrupa Konseyi’nin çalışmalarını yakından takip etti. İlk olarak akreditasyon işlemleri yapılan gazeteciler, kendilerine verilen özel basın kartları ile zirvenin yapıldığı binada, birçok ülkeden bin 800 gazeteci ile birlikte liderleri takip etti. Zirvede AB liderleri, sahtecilik yaparak kârlarını offshore hesaplarına aktaran ve bu yolla vergi kaçıran dev şirketlere sıkı denetim konusunda anlaştı. Balıkesirli gazeteciler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptığı konuşmayı da dinledi. Zirvede AB'nin rekabet gücüne darbe vuran yüksek enerji fiyatları da masaya yatırıldı ve enerji sektöründe rekabetin güçlendirilmesi, yenilenebilir enerji yatırımlarının arttırılması, enerji dağıtım ağlarında ulusal sınırların kaldırılması, enerji arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi konularında mutabık kalındı.

Zirvede görev yapan Balıkesir Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İzzet Yıldırım, Anadolu Ajansı muhabiri Emrah Elmas, Yeni Gazete muhabiri Ertan Filizel, Sözcü Gazetesi İmtiyaz Sahibi Cengiz Cesur ve Karesi Televizyonu kameramanı Erol Uçar, yoğun bir tempo içinde dünyanın birçok yerinden Brüksel’e gelmiş meslektaşlarıyla beraber liderleri yakından izleyip çalışma şekilleri hakkında bilgi aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER