ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 14:17

Balıkesir Valisi Turhan: Asıl engel bedenlerde değil, vicdanlarda


Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası'nda düzenlenen 1. Uluslararası Engelliler Kültür ve Sanat Etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliklere katılan Vali Ahmet Turhan, devletin engelli vatandaşlarına sahip çıktığını ve yaşam standartlarını yükseltmek için gerekli kanuni düzenlemeleri yaptığını belirterek, "Asıl engel bedenlerde değil, vicdanlarda ve yüreklerdedir. Bu engelleri kaldırdığımızda, dünyamız daha güzel ve yaşanabilir olacaktır." diye konuştu.

Etkinliklere Turhan'ın yanısıra Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halil Ömer Yalım, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Ümit, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. Burada konuşan Vali Turhan, "Her şeyiyle engelliler tarafından gerçekleştirilen böyle bir organizasyona katılmak ve engellilerle birlikte olmaktan son derece mutluyum." dedi. Başkan Çağlar ise belediye başkanlığı döneminde 8 bin engelliyi gönüllü olarak Avşa'da misafir ettiklerini belirterek, programa da evsahipliği yapmış olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Konfederasyon Başkanı Çelebi, etkinliğe katılan protokol üyelerine plaket takdim etti. Genel Müdür Çiftçi ise engellilerle görüşerek taleplerini dinledi. Bakanlığın engellilerle yaptığı toplantı hakkında bilgi verdi. Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde konuşan Genel Müdür Yardımcısı Ümit ise erişilebilirliği anlattı. Erişilebilirlikle ilgili bakanlığın çok kapsamlı çalışmaları olduğunu aktaran Ümit, engellilerin çok daha huzurlu ve mutlu olduğunu söyledi. İl Müdürü Yalım da bakım hizmetleri konusunda bir sunum yaptı. Yalım, "Bizler sizleri çok seviyoruz. İyi ki böyle bir dönemde yaşıyoruz. Sizleri çok seven ve değer veren bir bakanımız var. Engellilerimizle ilgili çok güzel çalışmalar yapıldı, adımlar atıldı." diye konuştu.

Bin 200 civarında engelli ve konfederasyona bağlı dernek temsilcisinin katıldığı etkinlik çerçevesinde engellilere yönelik, eğlence, spor ve müzik yer aldı. Etkinlik, Doğuş'un verdiği konserle sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER