ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 17:21

Balıkesir tanıtım günleriyle Ankara’ya taşındı


Balıkesir Valiliği öncülüğünde düzenlenen ve dört gün sürecek Balıkesir Tanıtım Günleri, Ankara’da başladı. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte 65 firma, 18 ilçe ve üç belde stant açtı. 10-13 Ekim 2013 arasında devam edecek tanıtım günlerinin açılış töreni, renkli görüntülere sahne oldu. Törene katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Balıkesir’in Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip illeri arasında olduğunu belirterek, “Balıkesir çok önemli bir ilimiz. Herkesin gidip görmesi gerekir.” dedi.

Trafik plakası numarası "10" olan Balıkesir, 10.10.2013 tarihinde Ankara’da bütün değerleriyle tanıtılacak. Etkinlik kapsamında Ankara’da yaşayan vatandaşlar, dört gün boyunca Balıkesir’in mahalli yemekleri, tarihî ve turistik yerleri ve diğer değerlerini tanıma fırsatı bulacak. Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Belediye Başkanı İsmail Ok, ilin eski ve yeni milletvekilleri, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, daire müdürleri, bürokratlar ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından konuşan Başkan Ok, tarihî bir gün yaşandığını belirterek, “Balıkesir’in güzelliklerini yansıtan bütün renkleri burada. Balıkesir’in hakettiğini alabilmesi için bu tür etkinliklerin devam etmesi gerekiyor. Bu işin mimarı ve öncülüğünü yapan valimize çok teşekkür ediyorum.” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Uğur ise etkinlikten duyduğu gururu dile getirdiği konuşmasında, Balıkesir’in etiyle, sütüyle Türkiye’yi doyuran bir şehir olduğunu söyledi: “Biliyorsunuz Balıkesir’in plakası 10. Bizler de Balıkesir’i 10 numara şehir yapmaya ahdettik. Balıkesir, Marmara’nın incisi. İlk defa böyle bir etkinlik tertip ediyoruz. Balıkesir artık otoyolların kavşağında. Türkiye’de üç havaalanına sahip üç dört tane ilden bir tanesiyiz. Önümüzdeki dönemde plaka numarası gibi 10 numara bir il olacak.”

Vali Turhan da Balıkesir’in sadece Türkiye’nin değil, dünyanın incisi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’yi besleyen bir şehir. Turizmin başladığı bir şehir. Zeytinyağıyla dünya markası olmuş bir şehir. Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizle Balıkesir’in güzelliklerini paylaşalım istedik. Tüm Balıkesirliler, bu etkinliğimize ellerinden geldiğince destek verdiler. Balıkesir, ülkemizin 2023 vizyonunda aktif rol oynayacak.” şeklinde konuştu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise Türkiye’nin en önemli tarım, turizm ve sanayi şehirlerinden biri olduğunu söylediği konuşmasında, Balıkesirspor’un PTT 1. Lig’deki başarısına da değinerek, Bal-Kes’i önümüzdeki sezon Süper Lig’de görmek istediklerini söyledi. Bozdağ, “Balıkesir demek, höşmerim demek. Balıkesir demek, Susurluk ayranı demek. Balıkesir demek, Manyas yoğurdu demek. Balıkesir demek Ömer Seyfettin, Gönenli Mehmet Efendi demek. Balıkesir, kahramanlık destanı yazan insanların memleketi. Kahraman Seyit Onbaşı’nın memleketi. Balıkesir, cesur insanlar yetiştiren nadide bir köşemiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Bozdağ ve diğer protokol üyeleri, birlikte açılış kurdelesini kesti. Stantları gezen Bozdağ, ürünler hakkında bilgi aldı. Törende Dursunbey, Bigadiç ve Sındırgı yöresi halk oyunları sergilendi. Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan otantik kıyafetler defilesi de büyük ilgi gördü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER