ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 16:45

Balıkesir Ruh Sağlığı Merkezi'ndeki hastalar iş sahibi oldu


Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavi gören ve geçen yıl girişimcilik kursunu başarıyla bitiren hastalar tarafından açılan kafeterya hizmete girdi. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde verilen kurslar sayesinde hastalar tarafından açılan "Mavi At" isimli kafeterya törenle faaliyete başladı. Atatürk Mahallesi, Hastane Caddesi'ndeki işyerinin açılış törenine Vali Ahmet Turhan, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Hasan Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Mustafa Alp Akoğlan, İş-Kur İl Müdürü Nazım Balcı, daire müdürleri, hasta yakınları ve diğer vatandaşlar katıldı.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Umut Karasu, törende yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıl önce KOSGEB'le ortak çalışma sonucu girişimcilik kursu verdiklerini söyledi. Halk Eğitim Merkezi ile hijyen, temizlik ve yemek pişirme gibi konularda hastalara eğitim verildiğini belirterek, "Bu kurslar sonucunda yıllarca evinden dahi çıkamayan, toplum tarafından dışlandığını hisseden çok sayıda hastamızla birlikte çalışma hayatına katılacağımıza ve topluma üreterek katkı sağlayacağımıza söz vermiştik. Şimdi bu vermiş olduğumuz sözü yerine getirmenin mutluluğu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu projenin gerçekleşmesinde başta sayın valimiz olmak üzere katkı sağlayan tüm kurumlara ve hasta yakınlarına, hastalarım adına teşekkür ediyorum." dedi. Vali Turhan da projenin örnek olduğuna dikkat çekerek, "Hastalarımıza yönelik girişimcilik kursunu tamamlayıcı nitelikte olması ve kamu kurumlarında görev yapan idarecilerimizin vakitlerinden fedakârlık yapması durumunda ortaya çıkabilecek güzellikleri göstermesi açısından örnek bir projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Projenin hayata geçirilmesinde katkı sağlayan, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde görev yapan doktorumuzdan hizmetlisine kadar herkese teşekkür ediyorum. Toplumun bir kesimindeki acıyı paylaşmaz, sorunu çözmezsek bu sorun tüm toplumu rahatsız eder. Görüyorum ki hastalarımıza imkân verdiğimizde güzel sonuçlar ortaya çıkıyor ve hastalıklar çok çabuk tedavi ediliyor. Açılışını gerçekleştireceğimiz bu kafeteryanın, kamu görevlilerinin örnek alacağı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bu tür işletmeler, hastalarımızın tedavisinde önemli rol oynayan işyerleri olduğundan destek olmalıyız." diye konuştu.

Ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek kafeterya açıldı. Engelli çalışanlar tarafından misafirlere ikramda bulunuldu. Vali Turhan, işyerinde televizyon olmadığını görünce bir tane alma sözü verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER