ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:23

Balıkesir eğitimde atağa geçecek

Balıkesir eğitimde atağa geçecek


Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, önceki yıllarda eğitim alanında Türkiye genelinde ilk beş il içinde bulunan Balıkesir'in, 2008 yılından itibaren düşüş yaşadığını söyledi. Göreve 15 gün önce başladığını ifade eden Caner, "Balıkesir'i o eski başarılı günlere döndürmenin gayreti içindeyiz. Başarısızlığın nedenlerini araştıracağız. Ayrıca bu konuyla ilgili üniversitemizle görüşüp akademisyenlerimizden bilgi alacağız." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Caner, görevde bulunduğu sürede öncelikle mevcut durumun tespitini yaptığını kaydetti. Balıkesir'in, eğitim alanında yıllar önce üst sıralarda yer alırken bugün aynı yerde olmadığını ifade eden Caner, "Bunun için Rehberlik ve Araştırma Merkezi, ar-ge ve yeni çalışma arkadaşlarımla birlikte durumu değerlendiriyoruz. Başarısızlığın sebeplerini arıyoruz." şeklinde konuştu. Eğitim alanındaki çalışmaların ekip işi olduğuna dikkat çeken Sabri Caner, "Bu sadece bir kişinin yapabileceği iş değildir. Bütün ilçelerimizi haftanın yedi günü ziyaret edip Milli Eğitim ve okul müdürleriyle yeni strateji ve hedeflerin belirlenmesini görüşüyoruz. İlçeler arasındaki başarıyı mukayese ediyoruz. Sadece başarı değil, fiziki ve sosyal yapıyı da ele alıyoruz, çünkü eğitim bir bütündür." dedi.

'ÖNCELİKLİ HEDEF YGS'DE İLK 10 İL ARASINDA OLMAK'

Önümüzdeki günlerde YGS ve SBS olduğunu hatırlatan Müdür Caner, şöyle devam etti: "Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Halk Eğitim merkezlerini harekete geçirdik. Özellikle 'Hayat Boyu Öğrenim' kapsamında birçok vatandaşımızın, meslek edinme adına buralara gittiğini biliyoruz. Bu merkezlerimiz, kurslar vasıtasıyla çok sayıda vatandaşımızı yaygın eğitimle hayata kazandırıyor. YGS'de ilk etapta mutlaka ilk 10 il arasına girmeyi hedefliyoruz. Ayrıca SBS'de de hak ettiğimiz yerde olmadığımızı düşünüyorum. Bunun için ne gibi önlemler alınabileceği hususunda çalışma başlattık."

İl Milli Eğitim Müdürü, yıllar içinde başarı grafiğinde meydana gelen düşüşe de dikkat çekti: "Balıkesir, SBS'de 2009 ve 2010'da Türkiye 13.'sü, 2011 yılında 12. olmuş. Sanki yerinde sayıyor. Bu durum bizi memnun etmiyor. Önceki yıllarda ilk beş il arasındayken 2008'den sonra başarı grafiğinde düşüş başlamış. 2012 yılına ait bilgiler elimizde yok. 2012 LYS'de TS dalında Türkiye 52.'si olmuş. Demek ki öğrencilerimiz kitap okumuyor. Bununla ilgili önlemler alacağız, yeni yöntem ve teknikler geliştireceğiz. Ayrıca üniversitemizle görüşüp ilgili akademisyenlerimizden bilgi alacağız. Balıkesir'in coğrafi konumu, sosyal çevre ve ailelerin maddi imkanları bakımından şu anda bulunduğu yerde olmaması gerektiğine inanıyorum. İnşallah bundan sonra çok daha güzel gelişmeler olur."

'OKUL MÜDÜRLERİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR'

Okul müdürlerine de çok büyük görevler düştüğüne işaret eden Sabri Caner, "Müdürlerimiz okullarında ölçme, değerlendirme ve performans geliştirme kriterlerinden hareket etmeli. Öncelikle hedefler koymak ve bunlara ulaşmak için stratejiler geliştirmek gerekiyor. Balıkesir, neden Aydın, Manisa veya Denizli gibi illerin gerisinde kalmıştır? Öncelikle hastalığı bulup teşhisi koyacağız." diye konuştu.

Son üç yılda Balıkesir'de neden altı İl Milli Eğitim müdürü değiştiği sorusuna muhatap olduğunu aktaran Caner, şunları kaydetti: "Siz de mi 10 ay için geldiniz, siz bu görevde ne kadar kalacaksınız gibi sorulara muhatap oldum. Doğrusu cevap vermekte zorlandım. Burada uzun yıllar hizmet verebilmek için geldim. Eğitim bir ibadettir, bu aşkla çalışacağım. Başarısızlığın nedenlerinden birisi bu olabilir. Göreve gelen müdürün, teşhisi koyup tedaviye geçeceği sırada tayini çıkıyor. İnşallah Balıkesir'de eğitimde başarıyı arttırmak için elimizden geleni yapacağız. Burada kalmak ve başarılı olmak için çok çalışacağız." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER