ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 12:15

Balıkesir Belediye Başkanı'nın zor günleri

Balıkesir Belediye Başkanının zor günleri


Balıkesir'in Edremit Belediyesi'ne yönelik olarak 1 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan Belediye Başkan Tuncay Kılıç'ın eşi Vicdan Kılıç, konu hakkında yayımlanan bazı haberlere tepki gösterdi. Eşinin ve 24 yaşındaki avukat oğlu Fatih Kılıç'ın 78 gündür tutuklu olduğunu belirten Kılıç, "Ev aramalarında parkelerin altında milyonlarca lira para bulunduğu haberleri çıktı. Bunların hepsi yalan, çünkü benim evimde parke yok. Ayrıca bütün ev aramalarında, 'Suç unsuruna rastlanmadı.' diye tutanak tutuldu." dedi.

Eşine sonsuz güvendiğini söyleyen Vicdan kılıç, "Parada pulda gözü yok. Harama kesinlikle el uzatacak bir insan değil. Hiç olmaz dediğim şeyler başımıza geldi. Eşimi şikayet edenler, haram para yemelerine müsaade etmediği için bunu yaptı." şeklinde konuştu. Allah'ın adaletine inandığını vurgulayarak, "Allah'a inancım sonsuz. Bu inancım olmasa başka şeyler olurdu. Oğlumun kullandığı arabasını sorun ettiler. Arabayı anneannesi aldı. Eşim de oğlum da hukukçu. Biz Edremit'in yerlisiyiz. Annem 2010 yılında sattığı evinin parasıyla torununa araba aldı. İnşallah Rabbim adaletini tez zamanda gösterir. Yedi aydır arama yapılıyor. Suç varsa artık iddianamenin hazırlanmasını istiyoruz." dedi.

Eşi Tuncay Kılıç'ın sütten çıkma ak kaşık olmadığını, insan olarak mutlaka hataları bulunduğunu da ifade eden Vicdan Kılıç, şunları söyledi: "Çalma çırpma kesinlikle yok. Eşimi şikayet edenler, haram para yiyemediler diye bunu yaptı. Bu insanlar rant peşinde koşuyor. Küçük oğlum üniversite 1. sınıfta okuyor, kızım ise yakın zamanda İstanbul'da işe başladı. Hepsinin hayatı alt üst oldu. Kızım bu süreçte strese bağlı olarak hastalandı. Tutuklu oğlum Fatih, hukuk fakültesini yeni bitirdi, stajını bitirmesine 1,5 ay kalmıştı."

Eşini cezaevinde sık sık ziyaret ettiğini anlatan Kılıç, "Tuncay Bey çok rahat, morali iyi. Bir an önce iddianamenin hazırlanmasını ve mahkeme huzuruna çıkarılmasını istiyor. Yakın zamanda birçok belediyeye operasyon yapıldı. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 300 yılla yargılanıyor ama kendisi dışarıda. Ayvalık ve Balıkesir belediyelerine de operasyon yapıldı, tutuklananlar serbest bırakıldı." şeklinde konuştu.

Başkan Tuncay Kılıç'ın Balıkesir Üniversitesi'nden emekli kardeşi Olcay Kılıç da ailesinin Edremit'in yerlisi olduğunu belirterek, "Bizim ve ağabeyimin eşinin ailesi, 1973 yılından beri siyasetin içinde. Babam, ağabeyim ve ağabeyimin kayınpederi çekirdekten siyasetçi. Eğer böyle bir niyetimiz olsaydı, zamanında çok teklifler yapıldı. Babam muhtarlık yaptı, istese eline çok imkan geçmişti. Allah'a şükür bunlara tevessül etmedi. Yapsaydık şu anda Edremit'in en zengin ailesi olurduk." dedi.

Operasyonda kapsamında tutuklanan Ed-Bel şirketi çalışanı Zafer Güç'ün annesi Sevgi Güç ise oğlunun belediyeyle ilgisi olmadığını belirterek, "Oğlum, şirkette hamal olarak çalışıyor. Getir götür işlerine bakıyor. Onu bile tutukladılar. Rüşvetle yargılanıyor. Bunu anlamak mümkün değil." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER