ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 13:50

Balbay'ın reddihakim talebi gerginliğe neden oldu


Ergenekon davasında tutuklu sanık Mustafa Balbay'ın reddihakim talebi duruşmada kısa süreli gerginliğe neden oldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon davasının 308'inci duruşmasında CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Veli Küçük ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulundu 42 tutuklu sanık hazır bulundu. Davanın tutuksuz sanıklarından Sami Hoştan, başka suçtan tutuklu bulunduğu için tutuklu sanık bölümünde yer aldı. Ayrıca tutuksuz sanıklardan Muhammet Yüce, Ayhan Çevik, Serhan Bolluk ve Nusret Senem de duruşmada hazır bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik yoklamasının ardından Mustafa Balbay, reddihakim talebinde bulunmak istediğini söyledi. Balbay, talebini sözlü olarak da dile getirmek istediğini belirtti.Balbay, "18 Mart 2013 tarihli duruşmada açıklanan mütalaa, bizim için 5 yıldır devam eden yargılamanın hiçbirşeye yaramadığını ve davanın da çöktüğünü ortaya koymuştur." iddiasında bulundu.

Danıştay dava dosyasının ayrılarak yargılamasının Ankara'da devam etmesini talep eden Balbay, yargılamada hukuksuzluklar yaşandığını öne sürdü.

Başkan Özese, sık sık Balbay'ı süresinin bittiği konusunda uyararak taleplerini dile getirmesini istedi. Balbay, "Bütün sanıklar suçsuzluğunu ispat etmiştir. Cebir ve şidediti olmayan insanlar bu cinayetle yargılanıyor. Bu cinayetten yargılanmamız Hukuk cinayeti olarak ortaya çıkmıştır. 31 Mayıs'ta Danıştay cinayeti bu salonda bir kez daha işlenmiştir." dedi.

Balbay, mahkeme heyetine hitaben, "Mahkemeye açarken hep 'Türk milleti adına yargılamaya devam olundu.' diyorsunuz. 31 mayıs Cuma günü halkımızın da artık yargılamalardaki haksızlığa dur deme yönünde iradesi ortaya çıkmıştır. Hukuku halkla birlikte aradığımızın kıvancı içindeyiz. Halkımıza teşekkür ederiz." diye konuştu.

Son gelişmelerde mahkemenin, hukuksuzluğunu ortaya koyduğunu iddia eden Balbay, 2 saatlik savunma süresi verilmesinin de savunmanın kısıtlanması anlamına geldiğini söyledi. Balbay, "Bu gerekçelerde mahkemenizi reddediyorum." ifadesini kullandı.

Balbay'ın talebi, yasada belirtilen reddihakim koşullarının oluşmadığı belirtilerek reddedildi. Bunun üzerine Dursun Çiçek, oturduğu yerden, konuşma izni de almadan "5 senedir aynı kararı okuyorsunuz." dedi. Çiçek, izinsiz konuştuğu için önce uyarılıp sonra duruşma salonundan jandarma nezaretinde çıkarıldı. Diğer sanıklar da protesto amacıyla salondan çıkmak istedi. Ancak Özese, diğer sanıkların çıkışına izin verilmemesi yönünde talimat verdi.

Daha sonra da tutuklu sanık YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'in, tedavi gördüğü Ankara GATA Hastanesinden video konferans yöntemi ile savunmasının alınmasına başlandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER