ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 16:55

Balbay: Türkiye’de 'Sülale Devri'ni başlattılar


CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “Osmanlı’da Lale Devri vardı, bunlarda ise Sülale Devri var. Nasıl Lale Devri uzun sürmediyse Sülale Devri de uzun sürmeyecek.” dedi.

Partisinin seçim çalışmaları kapsamında Nevşehir’in Gülşehir ilçesine gelişinde, CHP İl Başkanı Mehmet Değirmenci, CHP Gülşehir Belediye başkan adayı Salih Erdoğdu ve kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanan Balbay, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla tek tek tokalaştı. Daha sonra partisinin Gülşehir ilçesinde bulunan seçim bürosunun balkonundan toplanan halka seslenen Balbay, Gezi Parkı gösterileri sırasında başından biber gazı fişeğiyle vurulan ve hastanede 269 gün kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümü ile ilgili hükümeti duyarsız kalmakla eleştirdi.

Balbay, “Ekmek almak için evinden çıktığında alnına aldığı bir gaz kapsülü darbesiyle 269 gündür yaşam mücadelesi veren 15 yaşındaki Bekin Elvan kardeşimizin kaybedilmesi hepimizin içini burkmuştur. Bir ülkede, bir ülkenin yönetiminden sorumlu bir kişi böyle bir olay karşısında en azından bir başsağlığı dilemez mi? Bir Allah’ın rahmetini dilemez mi? Ruhu şad olsun demez mi? Maalesef Ankara’nın içinde bulunduğu gergin durum bugünkü hükümetin, özellikle son bir yıldır ülkemizin ortak paydalarına duyarsız olduğu bir süreci ortaya koymuştur.” dedi.

"ÜLKE İYİ YÖNETİLMİYOR"

Balbay, 5 yılını demir parmaklıklar arasında geçirdiğini ancak arkasında ne kin, ne nefret, en çok gelecek biriktirdiğini anlattı. Balbay, “Türkiye, bereketli topraklara, dünyanın gıpta ettiği stratejik öneme sahip bir yerde bulunan bir ülkedir. Ancak memleketimiz iyi yönetilmemektedir. İyi yönetim için sadece Ankara’nın değil tüm Anadolu’nun omuz vermesi gerekir. Ülkemiz toprakları 100 milyon insanı doyuracak bir potansiyele sahiptir. Böyle bir memlekette saman dahil bütün gıda maddeleri ithal edilir mi? Önümüzde 3 önemli seçim var. Önümde hayatını partimize adamış insanlar görüyorum. Geride ise belki başka partilere oy vermiş veya verecek kardeşlerim var. Ama biz ülkede herkes eşit yaşasın, herkes mutlu yaşasın istiyoruz. İşte böyle bir Türkiye vaat ediyoruz.” diye konuştu. CHP’nin sosyal demokrat merkez partisi olduğunu kaydeden Balbay, aynı zamanda insan diyen herkesin partisi olduklarını kaydetti.

"ENGİN ALAN DA HAPİSTEN ÇIKMALI"

Kılıçdaroğlu’nu Başbakan, CHP’yi iktidar yapmak üzere yola çıktıklarını ifade eden Balbay, konuşmasında, son Ergenekon davasından tahliye olanları da değerlendirdi. Gülşehir’e bir hafta veya 10 gün kadar önce gelseydi içinin biraz daha buruk olacağını anlatan Balbay, şöyle konuştu: “Bu konumda şunu söyleyecektim “toplum katında, halkın vicdanında kabul görmeyen davalar nedeniyle şu anda hapiste yatan tüm yurtseverler kurtulduğu gün ben kendimi özgür hissedeceğim.” diyecektim. Ama bugün, o gün gelmiştir. Ama yine de sevincimiz yarımdır. Evet, Gülşehir’in caddelerinde artık Tuncay Özkanlar da İlker Başbuğlar da İşçi Partisi yöneticileri de özgürce dolaşacaklar, buna seviniyoruz. Ama bu caddelerde Engin Alan da özgürce dolaşabilmeli. Biz herkesin özgürlüğünü istiyoruz. Bu memlekette elbette pek çok kurumumuz önemlidir. Ama memlekette yargı, hukuk ayaklar altına alınmıştır. Can güvenliği kadar önemli bir güvenlik de hukuk güvenliğidir. Türkiye’de bu kalmamıştır. Bunun çözümü halkı dinlemekte ve sorunlarına kulak vermekten geçiyor. Ama Ankara’daki iktidar halkın sözünü değil, telefonunu dinliyor.”

"SÜLALE DEVRİ UZUN SÜRMEYECEK"

Evlerinde para sayma makineleri bulunduran insanlar olmadıklarını kaydeden Balbay, kendisinin sadece demir parmaklıklar arkasında gün sayma makinesi kullandığını kaydetti. Balbay, “Telefon dinlemelerinden anladıklarına göre bugünkü iktidardakilerin evlerindeki bütün paraları sıfırlamışlar, geriye 30 milyon Euro kalmış. Diyorlar ki bir kısmını amcana, bir kısmını eniştene, kalanını kardeşin götürsün diyor. Yani Osmanlı’da Lale Devri vardı, bunlarda ise Sülale Devri var. Nasıl Lale Devri uzun sürmediyse Sülale Devri de uzun sürmeyecek.” dedi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER