ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:41

Balbay, Haberal ve Özkan için savunma günleri belirlendi


Ergenekon davasında tutuklu sanıklar savunma yapmak için hazır olmadıklarını söyleyince mahkeme, sanıklara sırayla savunma günü belirledi. Sanıkların ne zaman hazır olacakları konusundaki beyanları da dikkate alınarak yarın Mustafa Balbay, Perşembe günü Tuncay Özkan ve Cuma günü de Mehmet Haberal'ın savunma yapmasına karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşmasında savunma yapmak için hazır olan sanık bulunmayınca duruşmaya öğle yemeği için erken ara verildi. Öğleden sonraki oturumda ise tutuklu sanıklardan eski Türk-Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, savunmasını yapmak için hazır olduğunu söyledi.

Sanık Erenerol, savunmasına Reyhanlı’daki patlamada yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyerek başladı. Erenerol, dedesi Papa Eftim'in, Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün desteği ile Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurduğunu söyledi. Bartholomeos'un Fener Rum Patrikhanesi'nin başına getirilmesiyle ekümenikliğin uluslararası arenada dillendirilmeye başlandığını belirten Erenerol, "Ancak Türk Ortotdoks Patrikhanesi'nin varlığı halen amaçlarına gerçek anlamda ulaşmada engeldi. Bu yüzden bu soruşturmayı bahane ederek benim tutuklanmamı sağladılar. Bu operasyonlarda tutuklanmış olmak benim için bir şereftir. 91 yıl sonra bu operasyonla Türk ordusuna yönelik açılan savaşta genelkurmay başkanı sanık sandalyesine oturtulurken, onun yanında Papa Eftim'in torunu Sevgi'nin oturtulması bir tesadüf mü? Asla. Bu salonda Genelkurmay Başkanımızın yanında olmak benim için şereftir, onurdur namustur." diye konuştu.

Erenerol'un 5 aydır tutuklu olduğunu belirten avukatı Mehmet Kozan ise "Müvekkilimle ilgili deliller toplanmıştır. Beraati ile birlikte tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum." şeklinde konuştu.

Bu arada, Erenerol'ün ardından savunmasını yapmak için hazır sanık olmayınca Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Özese, sanık Mustafa Balbay'ın 14 Mayıs Salı günü (yarın), Tuncay Özkan'ın 16 Mayıs Perşembe günü ve Mehmet Haberal'ın da 17 Mayıs Cuma günü savunmalarının alınmasına karar verdiklerini açıkladı. Mahkeme heyeti, savunması hazır sanık olmaması nedeniyle duruşmayı yarına erteledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER