ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 13:59

Balat’ta denizden haç çıkarma töreni yapıldı


Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Fener Rum Patrikhanesi’nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı. Gribal enfeksiyon geçirdiği belirtilen Bartholomeos ise törene katılmadı. Metropolit Tranupoltos Germanos tarafından denize atılan haçı çıkartan isim ise Giorgos Alexandridis oldu.

Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümünü kutlamak isteyen Hıristiyanlar sabah saatlerinden itibaren Balat’taki Fener Rum Patrikhanesi’ne gelmeye başladı. Patrikhane’nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen ayine katılan ziyaretçiler mum yakarak, dua etti. Fener Rum Patriği Bartholomeos ise gribal enfeksiyon geçirdiği için törene katılmadı. Ayini en kıdemli metropolit olan Tranupoltos Germanos yönetti. Yaklaşık 4 saatlik ayinin ardından cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, patrikhaneden çıkarak dualar eşliğinde Fener İskelesi’ne yürüdü.

Burada Tranupoltos Germanos’un denize attığı haçı çıkarmak için teknelerde hazır bekleyen Hıristiyanlar denize atladı. Su üstündeki haça ilk ulaşan, Yunanistan Selanik kentinden gelen Giorgos Alexandridis oldu. Meropolit Tranupoltos Germanos, haçı kendisine getiren Giorgos Alexandridis’e ucunda haç bulunan altın kolye hediye etti. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Alexasndridis, çok mutlu olduğunu ifade etti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER