ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 03:17

Bakir İzzetbegoviç, AA'ya konuk oldu


Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Anadolu Ajansı'nın (AA) Balkanlar'da yapılması gerekeni yaptığını ifade ederek, "AA, hızlı, kaliteli ve tarafsız bir şekilde haber yaparak bizim sesimizi dünyaya duyuruyor. Aynı zamanda dünyadan önemli haberleri de Balkan bölgesine iletiyor. Bu daha önce eksikliğini duyduğumuz bir şeydi" dedi.

Editör Masası toplantısına Saraybosna'daki AA Balkanlar Bölge Müdürlüğü'nden video konferans sistemiyle katılan Bakir İzzetbegoviç, AA'nın yurt dışı temsilcileri ve birim editörlerinin Bosna-Hersek ve Türkiye ilişkileri, ülkedeki mevcut durum ve komşularla ilişkiler ile bölge ve dünya gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Toplantıya, Saraybosna'dan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile Ankara'dan Bosna-Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir Canko ve TRT'nin Boşnakça Masası Şefi Bekim Muhtareviç de katıldı.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, bu sabahki Editör Masası toplantısında dış haberler editörünün dünyadaki en önemli gündem maddesi olarak Portekiz'deki gösterileri aktardığını ifade etti ve "Çok şükür Türkiye'de böyle bir durum yok" dedi.

Bakir İzzetbegoviç'e, "Editör Masası'na hoş geldiniz, şeref verdiniz" diyen Öztürk, AA Boşnakça-Hırvatça-Sırpça (BHS) yayınının açılışını İzzetbegoviç ve Büyükelçi Yıldız'la birlikte 11 Mart'ta yaptıklarını hatırlatarak, kendilerini bugün görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.
     Açılışı yapıldıktan sonra BHS yayının Balkanlar'da oldukça hızlı yol aldığını belirten Öztürk, önemli dünya haberlerinin BHS yayınla aktarıldığını, Balkanlar Bölge Müdürlüğü'nün ortalama günlük 70 haber ürettiğini kaydetti.

Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve diğer bölge ülkelerindeki gelişmelerin hem Boşnakça hem de Türkçe yayınlandığını ifade eden Öztürk, bu haberlerden önemlilerinin İngilizce ve Arapça olarak da yayınlandığını ve böylece uluslararası hale geldiğini vurguladı.
    
"AA tecrübesiyle gazeteciliğe bölgede yeni bir standart getirdi"
    
Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç de AA'nın Balkanlar'da yapılması gerekeni yaptığını belirterek, "AA hızlı, kaliteli ve tarafsız bir şekilde haber üretiyor, bizim sesimizi dünyaya duyuruyor. Aynı zamanda dünyanın her yerinden önemli haberleri Balkanlar bölgesine iletiliyor. Bu daha önce eksikliğini duyduğumuz bir şeydi" diye konuştu.

Bakir İzzetbegoviç, AA'nın 100 yıllık tecrübesi ile gazeteciliğe Balkanlar bölgesinde yeni bir standart getirdiğini, 8 ay gibi kısa bir sürede önemli yol kat ettiğini söyledi.

İzzetbegoviç, "Bu başarılarınızın devamını diliyorum. AA, kaliteli haber, özel haber ve röportajlarıyla bölgede önemli bir medya faktörü, Bosna-Hersek ve bölge ülkeleri için vazgeçilmez bir haber servisi oldu. Çalışmanızı tebrik ediyor ve bunun böyle devam etmesini diliyorum" dedi.

Bakir İzzetbegoviç'in Editör Masası'na konuk olması ilginç bir dönemde yapılmış oldu. Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı görevine başladığı 11 Mart 2012'de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve AA Genel Müdürü Kemal Öztürk ile AA Balkanlar Bölge Müdürlüğü'nün açılışını yapan İzzetbegoviç, 8 aylık görev süresinin sona ermesinin hemen ardından da Editör Masanı'na katılmış oldu.
    
"Türkiye'nin Bosna için yapmayacağı şey yoktur"
    
Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız da bütün krizlere rağmen Bosna-Hersek'in geleceğinin aydınlık olduğunu söyledi. "Türkiye ve bütün uluslararası toplum üzerine düşeni yapmaktan vazgeçmemeli, bu krizlerden yılmamalıdır" diyen Yıldız, şöyle konuştu:

"Bosna-Hersek'liler de ileriye doğru yol almak için bir an önce ortak mutabakatlar geliştirmeliler. Benim bir yıllık görev sürem bana göstermiştir ki hakikaten Türkiye'nin Bosna için yapmayacağı şey yoktur ve buradaki Türk Büyükelçisi her zaman şanslıdır. Tabi ki Sayın Cumhurbaşkanın'nın görev dönemi başladığında çok büyük ümitler vardı NATO ve AB ile ilgili. Biz kendisine nasip olmasını diliyorduk, ama inşallah önümüzdeki dönemde bu işler gerek AB gerek NATO işleri yoluna girecek."

Bosna-Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir Canko da "Büyük Türkiye'de" büyükelçi olarak görevlendirilmesinden dolayı Bakir İzzetbegoviç'e teşekkür etti. Ankara'da büyükelçilik görevini yapmanın bir sorumluluk olduğunu ifade eden Canko, "İki ülke arasında mevcut olan iyi ilişkileri daha da geliştirmek ve özellikle ekonomi konusunda işbirliği sağlanması için gerekli çabayı göstereceğiz" dedi.

Bakir İzzetbegoviç, daha sonra AA haber editörlerinin ülke, bölge ve dünya gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER