ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 17:11

Bakanlık‘Yaşlı Yaşam Evi’ açıyor


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yeni bir bakım anlayışı ile Ankara’da yaşlı yaşam evi açılıyor.

Demetevler’de yaşlılara hizmet verecek yaşam evi, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi’nin katılımıyla bu akşam hizmete girecek. Yapılan araştırmalar, Türkiye'deki ortalama yaşam süresinin 5 yıldaki artışla 75'e çıktığını ortaya koydu. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 7,5'a yükseldi. Söz konusu oranın 2050'de yüzde 22 olması tahmin ediliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü araştırmalar ışığında yaşlanan bir Türkiye için daha uygun ve verimli yeni destek mekanizmaları geliştirmek ve var olan hizmetleri güçlendirmek amacıyla çalışmalar sürdürüp, yeni projeler geliştiriyor.

“TÜRKİYE’DE 287 HUZUREVİ VAR”

Türkiye genelinde bugün toplam 287 huzurevi bulunuyor. Bunların 105’i Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı hizmet veriyor. Bakanlık bünyesindeki bu kurumlarda yaklaşık 12 bin yaşlıya hem rehabilitasyon hem de evde bakım hizmeti veriliyor.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geliştirilen yeni bakış açısında Bakanlık için arttırılan bütçenin verimli kullanılması için başlanan yeni süreçte yaşlılar için daha önemli proje çalışmaları içerisine girdi. Bu çerçevede geliştirilen Yaşlı Yaşam Evi projesi ile yaşlılarımızın yaşayacakları apartmanda veya mahallede, çevrelerindeki kişi ve aileler ile daha etkin iletişim kurmaları, yaşam standartlarını yükselterek ev ortamında yaşamlarını sürdürmeleri aile bireylerinin ziyareti ile geçmiş yaşam deneyimlerini yeniden yaşamaları ve alışkanlıklarını devam ettirmeleri, yaşlılarımızın güvenli bir ortamda yaşamalarının sağlanması öngörüldü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER