ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:55

Bakanlıktan 'içme suyu’ uyarısı


 Orman ve Su İşleri Bakanlığı, insani kullanım için temin edilen suyun kaynağından alınıp halka arzına kadar olan bütün basamaklarında çalışan kurum ve kuruluşları dikkatli olmaya davet etti. Geçtiğimiz aylarda Gıda Güvenliği Hareketi, hazırladıkları Ambalajlı Su Raporunu halka duyurmuş ve incelenen 169 su markasından 107 tanesinin ulusal ya da uluslararası standartlardan bir veya birkaçına uygun olmadığını ifade etmişti.

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı vatandaşlara uyarısında, “Ambalajlı Su Raporu Tablosu’nda TS-266 ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’te verilen sınır değerler (standartlar) göz ardı edilip, bazı parametrelerin suda hiç olmaması gerektiği kabulü yapılmış, buna göre su içinde bu parametrelere rastlanan firmalara (-) puanlar verilmiştir. Doğal kaynaklardan (yer kabuğu, kaya ve toprak vb.) sulara geçebilen su kalitesinin göstergesi olan parametrelerin tamamen evsel, endüstriyel veya tarımsal kaynaklı insan faaliyetleri sonucu kirlenme olduğu kabulünü yaparak sudaki parametrelerin standart değerlerini sıfır olarak kabul etmek bilimsel bir yaklaşım değildir.” ifadelerine yer verdi.

    Son olarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı suyla ilgili kurum ve kuruluşların insan sağlığını ön planda tutarak çalışmalarına gerekli özeni göstermesi yanında halktan da farkındalık noktasında dikkatli davranmasını istedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER