ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 19:24

Bakanlıktan ‘GDO analiz laboratuarı’ açıklaması


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’de pirinçte GDO analizi yapan laboratuvarların uluslararası akredite olmadıklarına dair basında yer alan haberleri yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu haberlerin gerçekleri yansıtmadığı gibi, kamuoyunu da yanlış bilgilendirdiği vurgulandı. Açıklamada şu bilgiler verildi:
"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı 2 laboratuvarda, uluslararası standartlarda detaylı bir şekilde Genetiği Değiştirilmiş Ürün (GDO) analizi yapılmaktadır. GDO analizi yapılması istenen ürünlerle ilgili olarak laboratuvarlarımızda ‘kimliklendirme’ ve ‘detay analizleri’ yapılarak varsa bulaşmanın nereden kaynaklandığı net olarak tespit edilebilmektedir. Söz konusu laboratuvarlarımız uluslararası standartlarda ve akreditasyona sahiptir. Ayrıca ilave olarak 'tarama analizi' (var/yok analizi) yapabilen 28 laboratuvardan 7’si Bakanlığımıza ait olup uluslararası akreditasyona sahiptir."

Teyit edilmemiş bilgilerle kamuoyunun yanıltıldığını tekrarlayan Bakanlık yetkilileri, bu ve benzeri konularla ilgili görüş ve düşünce belirtenleri sorumluluğa ve dikkatli olmaya çağırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER