ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 15:37

Bakanlıktan, biber eylem planı açıklaması


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, basın yayın organlarında yer alan ‘Türk biberinde ani zehir tehlikesine karşı AB plan istedi’ başlıklı haberleri yalanladı. AB’nin ‘ani zehirlenme tehlikesinden’ dolayı bir eylem planı talep etmediği vurgulanan Bakanlık açıklamasında, söz konusu biber eylem planının ‘Ulusal Kalıntı Eylem Planı’nın bir parçası olarak başka ürünler içinde hazırlandığı ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün bazı basın yayın organlarında ‘Türk biberinde ani zehir tehlikesine karşı AB plan istedi’ başlığıyla haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sadece biber için değil tüm ürünlerde kalıntı ile mücadelede yıllık eylem planları hazırlamaktadır. İhtiyaç duyulması halinde ise bu eylem planları ihracat yaptığımız ülkelerin ilgili birimleriyle paylaşılmaktadır. Avrupa Birliği (AB), haberde iddia edildiği gibi ‘ani zehirlenme tehlikesi’ nedeniyle Türkiye’den bir eylem planı hazırlamasını talep etmemiştir. AB için hazırlanan ‘Biber Eylem Planı’ Bakanlığımız tarafından hazırlanan ‘Ulusal Kalıntı Eylem Planın’ bir parçası olup bu planlar ihtiyaç duyulduğunda başka ürünler içinde de hazırlanmaktadır. Bu eylem planı Bakanlığımızın AB ile yürüttüğü rutin bir uygulamadır.” denildi.

Türkiye’nin AB’ye biber ihracatında herhangi bir engelleyici kararı ya da kısıtlamasının olmadığına da dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bakanlığımız kalıntı ile mücadele kapsamında birçok uygulamayı hayata geçirmiştir. AB’de yasaklı 181 pestisit etken maddesi son 10 yılda kullanımdan kaldırılırken, bitkisel ilaçların satışına reçete zorunluluğu getirilmiştir. Pestisit kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar sonucunda kalıntı rastlanan ürün miktarlarında önemli azalmalar meydana gelmiştir. 2012 yılında ihraç edilen biberin binde ikisinde kalıntıya rastlanmış olup, bu oran yüksek hassasiyete sahip AB ülkeleri gıda kriterlerinin altındadır. Ayrıca ihraç edilen ürünlerde kalıntıya rastlandığında bu ürünler Türkiye’ye iade edilmemekte ithalatçı ülke tarafından imhası sağlanmaktadır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER