ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:28

Bakanlıktan AİBÜ’ye büyük ödül

Bakanlıktan AİBÜye büyük ödül


Üniversite sanayi işbirliği kapsamında yürütülen, proje koordinatörlüğünü Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un yaptığı 'Pastörize Keçi Sütünün Dondurulması ve Dondurularak Depolanması Sırasında Sütte Oluşan Değişmeler' adlı proje; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, üniversiteler ile sanayi kuruluşlarını bir araya getirerek, üniversite-sanayi işbirliğinin sorunlarını ve işbirliğine ilişkin fırsatları ele almak amacıyla düzenlenen, 'Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı', Kocaeli TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde yapıldı.

Toplantıya; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bölgenin AK Parti milletvekilleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, bölge illerinin vali ve belediye başkanları, aralarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nin de olduğu bölge üniversitelerinin rektörleri ile bölge sanayiinin önde gelen kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri katıldı. 'Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı' kapsamında, '2023’e 10 Kala Ar-Ge ve Yenilikte Doğu Marmara' konulu bir de panel düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin bilim ve teknolojiyle kalkınmasını sağlamak amacıyla Bakanlık tarafından düzenlenen Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı'nı, yıl boyunca 26 bölgede gerçekleştirmeyi hedeflediklerini, bugün ikincisi yapılan toplantının üniversite-sanayi işbirliğine ivme kazandıracağını söyledi.

“ÜNİVERSİTELERE PATENT İMKANI SAĞLANACAK”

Bakan Ergün, üniversite ve sanayinin adres olarak birbirlerini görmeleri gerektiğini kaydederek, “Sanayi ve üniversite birbirine uzak duruyor. Bunun ortadan kaldırılabilmesi için yönetim problemleri giderilmeli, rekabet gücü artırılmalı ve inovasyon geliştirilmeli. Bu, hem üniversiteleri hem de sanayiyi ayağa kaldırıp güçlendirecek.” diye konuştu. Ergün, patent konusunda yeni çalışmalar yaptıklarını ve üniversitelere patent imkanı vereceklerini de sözlerine ekledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak amacıyla yürüttüğü SAN-TEZ Projesi ile ilgili tanıtım filmi ardından, “2023’e 10 Kala Ar-Ge ve Yenilikte Doğu Marmara” konulu panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın yaptığı panele, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un yanı sıra Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komşuoğlu, GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Kanıöz ile TÜPRAŞ Ar-Ge Direktörü Dr. Murat Yıldırım katıldı.

“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERİLMELİ”

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, üniversite-sanayi işbirliği ile ilgili dünyadan örnekler vererek başladığı konuşmasında; Japonya, Güney Kore, Almanya ve ABD gibi ülkelerin bilimsel bilgi üretip, sanayi ve teknolojiye aktarmada çok başarılı olduklarını belirtti. Coşkun, katma değer taşıyan ürünlerin üretilebilmesi için bu işbirliğine önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Üniversite-sanayi işbirliğinin, son 5-10 yılda gündeme gelmeye başladığını anlatan Rektör Coşkun, üniversite ve sanayi arasındaki farklılıklara dikkati çekerek, üniversite ve sanayinin farklı öncelikleri olabildiğini, fakat önemli olanın her iki tarafın farklı öncelikleri ortak sinerjiye dönüştürüp, katma değeri yüksek ürünler elde etmeyi amaçlamak olduğunu vurguladı. Prof. Coşkun, Bolu’daki üniversite-sanayi işbirliğine de değindiği konuşmasında, Teknokent’ten, kanatlı et sektörüne, sanayi desteği ile kurulan Bağışçılar Vakfı ile yapılan çalışmalardan, gastronomi alanındaki markalaşma hedefine kadar pek çok konuda bilgi verdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER