ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 18:53

Bakanlık, taklit ve tağşiş yapan firmaları ifşa etti


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen süt, bal, et ve et ürünleri ve insanların hayatlarını tehlikeye düşürecek şekilde üretilen takviye gıdaların marka ve firma isimlerini duyurdu.

Bakanlık, süt ürünlerinde, laboratuvar sonucu 14 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 19 parti ürünün, et ve et ürünlerinde laboratuvar sonucu 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7 parti ürünün, taklit ve tağşiş edildiğini belirledi. Bakanlığın açıkladığı bilgilere göre en çok taklit ve tağşiş ürünlerinin yapıldığı iller İstanbul, Kayseri, Ankara, İzmir, Adana, Afyonkarahisar. Balda taklit ve tağşiş en fazla Ankara'da yapılırken, İstanbul et ve et ürünleri ile takviye ürünlerde taklit ve tağşişte ön sıralarda gidiyor.

Bakanlığın internet sitesindeki duyuruda, kontroller sonucunda elde edilen bilgilerin, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu uyarınca kamuoyunun bilgisine sunulduğu kaydedildi. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen markaların ve son tüketim tarihleri ile parti ve seri numaralarını içeren bilgiler yayınlandı. Bakanlık, süt ürünlerinde, laboratuvar sonucu 14 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 19 parti ürünün (8 peynir, 6 yoğurt, 3 tereyağı, 2 kaymak), et ve et ürünlerinde laboratuvar sonucu 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7 parti ürünün taklit ve tağşiş edildiğini belirledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER