ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:37

Bakanlık, imar fırsatçılarına karşı uyardı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van'da imar planını elinde bulundurduğunu belirterek fırsatçılık yapanlara karşı uyarıda bulundu. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada "Van imar planları hakkında değerli halkımızı fırsatçılara karşı uyarıyoruz. Son günlerde elinde plan olduğunu söyleyerek halkımızdan para sızdırmaya çalışan bazı fırsatçıların Van'da faaliyette olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz." denildi.

        Van'da meydana gelen iki ayrı deprem felaketinin ardından başlanan imar planı çalışmaları devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fırsatçılara karşı vatandaşları bilgilendirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yazılı açıklamada, planlama çalışmaları süresince belediyenin gerek yönetim kademesi gerekse teknik personeli ile işbirliği içinde ortak bir çalışma yürütülerek yine belediyenin görüşleri alınarak planların hazırlandığı belirtildi. İmar planının öncelikle 1. Etap olarak çevre yolu kesimi ve kale çevresi kısmının onaylandığı ifade edilirken, onay sonrası askıya çıkarılarak paylaşıldığı aktarıldı. Birinci etap plana yönelik olarak vatandaşların yasal dilekçeler yoluyla birtakım itirazlar ve taleplerinin geldiğini, bu taleplerin titizlikle değerlendirilerek çok büyük oranda karşılanmaya çalışıldığına dikkat çekildi.

        Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi: "Planın 2. Etabı olan kalan kısımlarının hazırlıkları da tamamlanmış ve onay aşamasına gelmiştir. Ancak, son dönemde planın aylar öncesine ait ilk taslak halinin bakanlığımızın bilgisi dışında bazı mühendislik firmalarının ve diğer üçüncü kişilerin eline geçtiği, bu kişilerin haksız bedellerle plan bilgilerini pazarladığı, hatta Bakanlığımızın adı kullanılarak planda istenilen değişikliklerin yaptırılabileceği vaatleriyle yüksek ücretler talep edildiği tespit edilmiştir. Van imar planları hakkında değerli halkımızı fırsatçılara karşı uyarıyoruz. Son günlerde elinde plan olduğunu söyleyerek halkımızdan para sızdırmaya çalışan bazı fırsatçıların Van'da faaliyette olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımızdan bu kişilere kesinlikle itibar etmemelerini, yalan vaatlerle haksız ücret talebinde bulunan bu kişiler hakkında Valilik ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün ivedilikle bilgilendirilmesini rica ediyoruz." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER