ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:18

Bakanlık, CHP’li Öğüt’ün ‘ithal et’ sözlerini yalanladı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün TBMM’deki basın toplantısında “İthal etin fiyatının düşmemesi için Et Balık Kurumu depolarındaki yerli üretim etlerin piyasaya sürülmediği” şeklindeki iddialarını yalanladı.

    Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, “Et ve Balık Kurumu; genel hayvancılık politikası içinde sektörde düzenleyici bir rol üstlenerek besicilerin hayvanlarını makul fiyata satabilmeleri ve diğer taraftan tüketicilerin korunması için çalışmalarına devam etmektedir.” denildi.

    “TÜKETİCİYİ KORUMAK İÇİN ET İTHALATINA İZİN VERİLDİ”

    Tüketiciyi korumak amacıyla, 2010 yılı Nisan ayında et fiyatlarında meydana gelen artışa karşı kontrollü et ithalatına izin verildiği hatırlatılana açıklama, şöyle devam etti:
“Kırımızı et üretiminin ülkemiz kaynaklarından karşılanmasına öncelik verilerek ithal et fiyatlarının iç üretime baskısı önlenmiştir. Bunun sonucu olarak 2012 yılı itibariyle toplam et üretiminde ithalatın payı yüzde 11’den yüzde 3,5’a düşmüştür. Yerli et üretimimiz de son 3 yılda 2 kat artarak 420 bin tondan 915 bin tona çıkmıştır. 2013 yılı içerisinde piyasada bulunan etlerin tamamı yerlidir. Zira alınan önlemlerle karkas fiyatları yerli et için kilogram başına 14,45 lira, ithal et için ise 16 lira olduğundan ithalatın cazibesi kalmamıştır. Dolayısıyla ithalatçının korunduğu iddiası gerçek dışı olup, bakanlığa yapılmış bir ithalat başvurusu da bulunmamaktadır.”

    “STOKLAR TALEBİ KARŞILAMAKTADIR”

    Bakanlık, Et ve Balık Kurumu’nun daha önce olduğu gibi kamu kurumlarının et talebini karşıladığı ve kendi satış mağazaları aracılığıyla piyasaya et sürdüğü tekrarlayarak, “Bugün itibariyle kurum stoklarında piyasanın talebi hiçbir sınırlama olmadan karşılanmaktadır. Kurumun depolarında 7 bin 548 ton et bulunmaktadır. Uzun yıllara dayanan piyasa tecrübesi bulunan ve ülkemiz insanının gönlünde güvenilir bir marka olan Et ve Balık Kurumu’nu asılsız iddialarla karalamak üreticimize haksızlıktır. Et ve Balık Kurumu, marka değerini siyasi hesaplarla yıpratanlar hakkında hukuki süreç başlatacaktır.” bilgisini verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER