ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 07:23

Bakanlar Ilısu Barajı’nda incelemelerde bulundu

Bakanlar Ilısu Barajında incelemelerde bulundu


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf'teki temel atma töreninin ardından Mardin'in Dargeçit ilçesinde yapımı süren Ilısu Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Helikopterle Ilısu köyüne gelen bakanlar, Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Dargeçit Kaymakamı İbrahim Gencer Batman Valisi Yılmaz Arslan, AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Barajlar Daire Başkanı Ergün Üzücek, DSİ çalışanlarıDSİ yetkilileri ve baraj çalışanları tarafından karşılandı.

Bakanlar yapımı devam eden inşaatın tamamlanma süresini gösteren tabelanın yanında hatıra fotoğrafı çekti. Bu sırada Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, basın mensuplarına tabelayı işaret ederek, “Barajın tamamlanmasına 279 gün kaldı. Burayı çekin burayı.” şeklinde uyarıda bulundu.

Daha sonra konferans salonuna geçen heyete, Barajlar Daire Başkanı Ergün Üzücek tarafından sinevizyon gösterimi eşliğinde baraj hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Verilen brifingin ardından kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, “Burada Türkiye için bu bölge için çok büyük bir ekonomik fayda var. Bu baraj bu bölgeye hayat verecek. Sadece bu baraj değil. Bu baraj olmazsa aşağıdaki Cizre Barajı yapılamaz. Bu bölgedeki bütün topraklar sulanacak. Ayrıca enerji elde edeceğiz. Dolayısıyla bu gerçekten hayati ehemmiyete haiz çok önemli bir baraj. Hayırlı olsun inşallah. Bakın eski Hasankeyf’i görüyoruz. Tamamen dökülüyordu. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu üyesi iken 1992 yılında Hasankeyf’te röle ve hizmetlerinin Teknik Üniversite tarafından yapılmasına dair oraya yazı gelmişti. Bu kapsamda yapın diye. İnanın tekme vursanız yıkılacak haldeydi. Bütün bunları ele alıyoruz. Orada tarihi Artuklu köprüsünden eser kalmamış. Herkes taşın bir yerinden almış götürmüş. Ama inşallah biz onun benzerini tarihi yarımada üzerine yapacağız. Orada muhteşem bir özelikte kültürel park ile ilgili bir yarım ada oluşturuyoruz. Geçmişte buraya gelen itiraz eden kredi vermekte güya ipe un seren yabancılar Ilısu köyündeki vatandaşlara gelip sizi buradan bunlar atacak diye söylüyorlardı. Ama gelsinler acaba Almanya’da var mı böyle bir şey? Avusturya’ da var mı? İsviçre’ de var mı böyle Ilısu gibi bir köy?” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından baraj çalışmalarını yerinde inceleyen bakanlar, helikopter ile ilçeden ayrıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER