ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 21:30

Bakanlar, gıda hijyeni ve okul kantini için toplandı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir süre önce yürürlüğe giren 'Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği' hakkında Ankara’da toplantı düzenledi.

    Bakan Mehdi Eker, sağlıklı gıdaya erişme ve hijyenik gıdanın temini konusuna çok önem verdiklerini belirtirken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çocukların kantinden temin edecekleri gıdaların hijyenik ortamda ve hijyen kurallarına uyan bireylerce sunulmasının önemini vurguladı.

    Bakan Avcı da Milli Eğitim, Sağlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarını çalışma için bir araya getiren başlıca amacın, eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartlarına, gıda güvenliğine ilişkin kuralları belirlemek olduğunu söyledi.

    İlk sözü alan Bakan Eker, tarladan sofraya kadar yenilen içilen her türlü gıdanın, sağlıklı üretildiğinden, tedarik edildiğinden, ambalajlandığından ve sunulduğundan emin olmak gerektiğini belirterek, sağlığa zarar verebilecek bulaşanlardan insanları korumanın temel amaçları olduğunu anlattı.

    'Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği’ ile çocukların daha hijyenik koşullarda güvenilir gıdaya ulaşmasının amaçlandığına işaret eden Eker, Türkiye genelinde 12 bin 800 civarında okulda kantin bulunduğunu ve buralarda 24 bine yakın insan çalıştığını kaydetti.

    HİJYEN KURALARINA UYAN BİREYLER

    Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da çocukların kantinden temin edecekleri gıdaların hijyenik ortamda ve hijyen kurallarına uyan bireylerce sunulmasının önemine işaret etti.
Müezzinoğlu, kantinde hizmet veren bireylerin eğitimden geçirilmesi ve sertifikasyonu geleceğe dönük en önemli stratejilerimizden biri olacağını belirterek, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için sağlıklı beslenmenin büyük önem taşıdığını, bu çerçevede okul kantinlerinde hijyenik bir ortam sağlanması gerektiğini söyledi.

    Eksik ya da hatalı beslenmenin, obezite ya da kansızlık gibi rahatsızlıklara neden olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, çalışmaların bilimsel temellere oturtulmasının çocukların öğrendiklerini kendi yaşamlarına adapte edilmesini sağlayacağını ifade etti.

    Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, Milli Eğitim, Sağlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarını bu çalışma için bir araya getiren başlıca amacın, eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartlarına, gıda güvenliğine ilişkin kuralları belirlemek olduğunu söyledi.

    Geçen ay yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin 2 önemli unsuru bulunduğunu belirten Avcı, bunlardan birinin bu hususta standartların konulması, diğerinin ise gıda işletmelerinde çalışan personelin eğitimi konusunda getirilen düzenlemeler olduğunu kaydetti.

    “SOLAKLARA ANLAYIŞ GÖSTERELİM”

    Öğretmenlere seslenen Bakan Avcı, "Sınıflarındaki solak öğrencilere ayrı bir özen göstermelerini rica ediyorum. Çünkü onlar gerçekten kendileri de farkında olmadan birçok konuda çok zorlanırlar. Bu zorlanmalar genellikle hak etmedikleri sıfatlarla nitelendirilir, sakarlık gibi." dedi.

    Solaklığın kendine göre başka avantajları olduğuna değinen Avcı, "Genel olarak, 'küçükken solak oldukları halde sağ ellerini kullanmaları için zorlanmazlarsa konuşma yetenekleri çok iyi olur' denir. Onun için iyi bir kanıt olmadığımın farkındayım ama... Bir de güzel sanatlara, estetik algılara daha açık oldukları söylenir ama küçük yaşlarda zorlanmaları gerçekten sıkıntılara sebep olabilir. Kekemeliğe yol açabilir. Solak bir çocuğu zorla hele şiddet kullanarak sağ elini kullanmak zorunda bırakırsanız, konuşma merkezinde karışıklık olduğu için kekemeliğe yol açtığı söylenir. Bunun için çocuklarımızı bu bakımdan rahat bırakalım. Solaklara anlayış gösterelim." isteğini iletti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER