ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2018 Perşembe 20:58

Bakanlar Eroğlu ve Şimşek, Hasankeyf'te

Bakanlar Eroğlu ve Şimşek, Hasankeyfte

Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Hasankeyf'i ziyaret etti.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'Ilısu Projesi, Hasankeyf'in kurtarılması için bir fırsat. Bu projeyi dünyaya örnek proje olarak yapacağız' dedi.

Mardin'in Dargeçit ilçesinden helikopterle Batman'ın Hasankeyf ilçesine gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Yılmaz Arslan ile yapımı süren Hasankeyf yeni yerleşim alanına geçerek, çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Hasankeyf'i Türkiye'nin kültür ve turizm ilçesi haline getirmek istediklerini belirterek, bu amaçla çeşitli kuruluşlarla koordinasyon içende olduklarını söyledi.

Gazetelerde Hasankeyf'in tamamının sular altında kalacağına ilişkin haberler yayımlandığını, oysa yüzde 20'sinin sular altında kalacağını dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:

''Teknoloji çok gelişti, su altı arkeoloji müzeleri yapılıyor. Hasankeyf'teki taşınacak tarihi eserleri taşıyacağız, bu eserleri kurtaracağız. Su altında kalanları da koruyacağız ayrıca benzerlerini de yapacağız. Arkeolojik kazılarda çıkacak eserleri burada yaptıracağımız muhteşem müzede sergileyeceğiz. Hem kapalı hem de açık müze olacak. Buradaki insanlar için gelir getirici imkanlar sağlayacak. Tarihi Artuklu Köprüsü'nün neredeyse sadece ayakları kalmış. Biz onun benzerini yeni yerleşim yerinde yapacağız. Hasankeyf'i dünyaya tanıtmak için çalışma yapıyoruz. Ilısu Projesi, Hasankeyf'in kurtarılması için bir fırsat. Bu projeyi dünyaya örnek proje olarak yapacağız. Hasankeyf için gerekeni yapmak bizim boynumuzun borcudur.''

"BURAYA BAŞKA YERDEN ÇOK BÜYÜK TALEP VAR"

Bakan Eroğlu, Hasankeyf'in yeni yerleşim projesinin Başbakan Erdoğan tarafından incelendiğini belirterek, Erdoğan'ın projedeki eksiklikler ile yanlışlıkların düzeltilmesi için talimat verdiğini söyledi.

Projede olmayan kültür merkezi, spor salonu, mezarlık, hastane ve yüksekokulun Başbakan Erdoğan'ın talimatının ardından projeye dahil edildiğini vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu:

''Burayı muhteşem bir şehir olarak Hasankeyflilere sunacağız. Burada TOKİ'nin yaptırdığı konutlar Başbakanın talimatıyla hak sahiplerine maliyetine verilecek. TOKİ'nin yüzde 20'lik kar payı silindi. Hak sahiplerinin örnek konutlardan seçeceği konutlar yapılıp, verilecek. Barajın yapımının ardından Diyarbakır'dan Siirt'e hatta Şırnak'a kadar muhteşem bir su ulaşım yolu olacak. Burada balıkçılık, su sporları gelişecek. Eskiden vatandaşlarımız iskan istememiş, 'paramızı verin gidelim' demişler. Aslında o bizim için daha kolay. Ama biz burada Hasankeyf'in yaşamasını istiyoruz. Gitmek isteyene de bu imkanı sunarız. Çünkü buraya başka yerden çok büyük talep var. Biz burayı sadece Hasankeyfliler için düşünüyoruz. İddia ediyorum; Türkiye'deki en güzel ilçelerden biri Hasankeyf olacak.''

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen'in, projeyle ilgili eksiklerin bulunduğunu öne sürmesi üzerine Eroğlu, ''Burada yapılan uygulamayı baba oğula vermez. Hem bedava arsa vereceksin hem TOKİ buraya maliyetine ev yapacak ve 5 yıl ödemesiz 25 yıl vadeli verilecek. Babası oğluna vermez. Burada evi olan ev sahibi, iş yeri olan iş yeri sahibi olacak'' diye konuştu.

"KAMULAŞTIRMA İÇİN 350 MİLYON LİRA"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yeni yerleşim biriminde yapılan önemli çalışmalarda büyük mesafe katedildiğine işaret ederek, kalan sorunların çözümü konusunda iradenin var olduğunu söyledi.

İlk defa bir projede insana, çevreye, kültürün ve tarihin korunmasına yönelik bu kadar masraf yapıldığını vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

''Başka ülkelerde de bu tür projeler yapılıyor. Ama ilk defa Türkiye'de yüksek oranda kaynak ayrılıyor. İnsan odaklı olarak konuya yaklaşılıyor. Hasankeyf'in maksimum düzeyde korunması ve sonraki nesillere ulaştırılması için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Kimsenin hassasiyeti bizden daha fazla değildir. Hassasiyetli olduğu için bu kadar kaynak ayırıyoruz. İnşallah çok güzel olacak. Kamulaştırma için 350 milyon lira kaynak ayrılıyor. İnanılmaz bir rakam, istismarcılara duyurulur. Açık ve net olarak söylüyorum; Hasankeyfli hemşehrilerimizin ideolojik saplantı içerisinde olanları hariç tamamı projeyle geleceğe umutla bakıyorlar. Tarihi mekanların korunması için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Mardin, Hasankeyf, Urfa çok önemli tarihi yerler. Bu tarihi en iyi şekilde dünyaya tanıtacağız. Hükümet olarak bugüne kadar üzerimize düşeni yapmışız. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bunun istismarını yapanlar keşke Ilısu köyünü gidip görseler. Aslında DSİ reklamını iyi yapamıyor. Hasankeyf, cazibe merkezi haline gelecek.''

Bakanlar Eroğlu ve Şimşek, daha sonra helikopterle Batman'a geçti.
KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER