ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 16:06

Bakanlar Eker ve Çelik, Bursa'da restoran açtı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki biyoçeşitlilik açısından dünyanın en zengin coğrafyasındayız" dedi.
Merkez Nilüfer ilçesinde bir Adana kebap ve kaburga restoranının açılış töreninde konuşan Eker, Türkiye'yi "bir lezzet coğrafyası" olarak niteledi.
Dünya var olduğundan bu yana ve varlığını sürdürdükçe modası geçmeyen tek şeyin gıda olduğunu vurgulayan Eker, insanların gıdaya ihtiyaç duyduğunu ve bunu tayin edenin ise tarım olduğunu anlattı.
Tarım bakımından belirleyici unsurun coğrafya olduğunu dile getiren Eker, "Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki biyoçeşitlilik açısından dünyanın en zengin coğrafyasındayız. Ektiklerimizle biçtiklerimiz, yiyeceklerimizi tayin eder. Yediklerimiz ve içtiklerimiz, gündelik hayatımızı, alışverişimizi, kültür kodlarımızı, folklorümüzü yani kültürümüzü belirler. Onun için dilimizde kullandığımız 'kültür' kelimesinin Latince karşılığı 'ekip biçmek'tir" ifadesini kullandı.
Eker, Bursa'nın, adı özel lezzetlerle anılan, bunlarla özdeşleşen, Türkiye'nin en zengin kentlerinden biri olduğunu söyledi.
Bursa adıyla anılan kebap, meyve, sebze gibi gıdalar bulunduğunu ifade eden Eker, şöyle konuştu:
"Özellikle Bursa gibi şehirlerimiz, Anadolu'nun dört bir yanından insanların yaşadığı ve her gelenin de beraberinde bir kültür unsurunu getirdiği zengin şehirlerdir. Burası bir medeniyet merkezi, imparatorluğa giden yolun ilk nüvelerinin geliştiği bir şehir. Böyle bir medeniyet artık farklı bir lezzete de kapı aralıyor. Çünkü artık buraya Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlarımız gelmiş. Herkes beraberinde bir şey getiriyor. Bu mekanın, Bursa'nın zaten var olan zenginliğini biraz daha ileriye götüreceğini düşünüyorum, umut ediyorum."
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise söz konusu mekanın sahiplerini tebrik ederek, "Çalışma hayatı bakımından bir iş yerinin açılması, onlarca kişinin iş ve aşa kavuşması anlamına gelir" değerlendirmesinde bulundu.

Eker ve Çelik ile Bursa Valisi Münir Karaloğlu tarafından birlikte kurdele kesilerek restoranın açılışının yapılmasının ardından davetlilere, ustaların hazırladığı 16 metre uzunluğundaki Adana kebap ikram edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER