ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 16:34

Bakanlar Ala ve Eker Silvan'da


İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Siz destek verdikçe biz yolumuza daha emin adımlarla yürüyoruz. Çözüm sürecini de sonuçlandıracağız ve kardeşliği inşa edeceğiz" dedi.

Diyarbakır'dan helikopterle Silvan ilçesine geçen İçişleri Bakanı Ala ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gazi Caddesi'ndeki AK Parti seçim bürosunun açılışına katıldı.

Kürsüye çıkışında partilileri Kürtçe selamlayan Bakan Ala, Silvan'ın demokrasi yokluğundan, sistem yetmezliğinden, temel hak ve özgürlüklerin azlığından ne kadar çok çektiğini bildiğini ifade ederek, demokrasinin gelişmesi için attıkları her adımın Silvan'da memnuniyet yarattığını söyledi.

Toplumun huzur ve güvenliği ile gerçekte refah toplumu olma yolunda gelişme göstermek için adına "Kardeşlik Projesi" dedikleri çözüm sürecini ortaya koyduklarını vurgulayan Ala, şöyle konuştu:
"Siz destek verdikçe biz yolumuza daha emin adımlarla yürüyoruz. Çözüm sürecini de sonuçlandıracağız ve kardeşliği inşa edeceğiz. Kardeşliğimizi inşa ettiğimiz zaman el birliğiyle neler yapabileceğimizi gösterdik. Bakın kardeşlerim, bir miktar konuşmaya başladık, birbirimizi anlayama başladık, bölünmüş yollar yapıldı. 'İşsizliğimiz var, sıkıntımız var' dedik, Silvan Barajı'nın yapımı başladı. Silvan bundan sonra işsizliğin konuşulduğu değil, buraya göçün konuşulduğu yer olacak. Başka bölge, il ve ilçelerden insanlar Silvan'a çalışmaya gelecek."

-"Bizi yetkilendirin size hizmet edelim"

Bakan Efkan Ala, tarihi bir kent olan Silvan'a hizmet etmek için yetkilendirilmek istediklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Siz, bize hizmet yetkisi verin ki size hizmet edelim. Silvan'a yakışır bir çalışma ortaya koyalım. Çünkü sandıktan alınmayan yetkiyi kullanmak gibi bir geleneğimiz yoktur. Bunu saygısızlık addederiz. O zaman sandıkta bize yetki verin, sonra dönün hizmet isteyin. Arzu ve rica ediyoruz bizi yetkilendirin. O hizmeti gece gündüz çalışarak yapalım."

-"Sürecin başarıya ulaşmasını istemiyorlar"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise 15 yıldır Silvan'ın layık olduğu belediyecilik hizmeti alamadığına değinerek, 30 Mart seçimlerinde bunu değiştirme fırsatının geleceğini söyledi.

Silvan'ın 1990'lı yıllarda çok acılar çektiğini, o dönem yaşanan faili meçhul cinayetler nedeniyle her gün bir ocağa ateş düştüğünü anımsatan Eker, buna neden olan Kürt sorunun çözümü için 2002 yılından itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşsiz bir siyaset ile inisiyatif ortaya koyduğunu vurguladı.

Çözüm süreci sayesinde bir yıldır kan akmadığını, annelerin gözyaşı dökmediğini dile getiren Eker, şunları kaydetti:
"Yüreğimize bir ferahlık esintisi geldi ama kirli tezgahlar kuranlarla, kandan ve gözyaşından beslenenler bu sürecin başarıya ulaşmasını istemiyorlar. Onun için türlü çeşitli tezgahlar, kirli çeşitli tuzaklar, türlü çeşitli komplolar kurmak suretiyle 'acaba biz bu süreci nasıl engelleriz, bu süreci nasıl bozarız, Türkiye tekrar kanlı günlere nasıl geri döner' hesabı içindeler."

Eker, Diyarbakırlıların ve Silvanlıların çözüm sürecinin ne demek olduğunu ve ne manaya geldiğini herkesten daha fazla bildiğini dile getirdi.

30 Mart günü sadece belediye başkanının seçilmeyeceğine işarat eden Eker, "Bu seçim, Türkiye'nin barış seçimidir. Bu seçim Türkiye'nin Kürt'üyle, Türk'üyle, Arap'ıyla, Çerkez'iyle, Laz'ıyla, Acem'iyle herkesin huzur içerisinde demokratik ve sivil bir devleti, bir sistemi, bir rejimi yeniden inşa ettiğinin arifesi olduğu bir seçim olacaktır" ifadelerini kullandı.

-"Başka işler yapıyorlar"

"Artık yeni bir anlayışla, şu belediyecilik işini de AK Parti'nin anlayışıyla buralarda hizmet etmemizin zamanı geldi" diyen Eker, sözlerini şöyle tamamladı:

"15 sene geçti biz bu seçilen arkadaşlardan maalesef belediyecilik hizmeti göremedik. Başka işler yapıyorlar. Biz vatandaşlarımıza diyoruz ki bunları değiştirin, çünkü bunlar belediyecilik bilmiyor. Halbuki Silvan'ın da belediye hizmetlerine ihtiyacı var. Kardeşim artık mahallende bu güzel sokakta iyi belediyecilik hizmeti görme vakti geldi. Buna hakkın var, bunu talep ediyor, bunu istiyor. İnşallah Türkiye, 30 Mart tarihinde çözüm sürecinden yana, Kürt sorunun çözümünden yana, Türkiye'de barış ve kardeşliğinin tesisinden yana, kalkınmadan yana, gelişmeden yana, kentleşmenin en güzel örneklerinin uygulandığı bir belediyecilikten yana tercihini kullanacaktır."

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu'nun da katıldığı açılış öncesi polis, bomba arama köpekleri ile seçim bürosunda arama yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER