ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 22:29

Bakan Yılmaz: Türkiye Afrika'ya umut olmuş bir ülkedir

Bakan Yılmaz: Türkiye Afrikaya umut olmuş bir ülkedir


 Bingöl'de bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Solhan AK Parti İlçe Teşkilatı'nın düzenlemiş olduğu iftar programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Yılmaz, "Türkiye Afrika'ya umut olmuş bir ülke ama anlaşılan bazıları Türkiye’nin bu gücünden çekiniyorlar." dedi.

Solhan Öğretmen Evi Bahçesi’nde AK Parti Solhan İlçe Teşkilatı tarafından verilen iftar programına; Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, Bingöl AK Parti Milletvekili Eşref Taş ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda Somali'de yapılan saldırıya da değinen Bakan Yılmaz, ''Somali’de bir tane polis kardeşimizi şehit ettiler. Türkiye niye Somali’ye gitti? Başbakanımız, eşini, çoluk çocuğunu alarak o ortama gitti ve orada gerçekten bir milat oldu. O tarihten sonra hızla Somali toparlanmaya, imar edilmeye başlandı.'' dedi.

İslam Dünyası’nın değişik coğrafyalarında çok sıkıntı içinde olan kardeşlerimizin olduğunu belirten Bakan Yılmaz, ''Filistin’de, Myanmar’da, Mısır’da, Irak’ta, Afkanistan’da, Somali’de ve daha birçok yerde sıkıntı yaşayan, eziyet içinde olan Müslüman kardeşlerimiz var. Ben Solhanlıların da bu konularda ne kadar duyarlı olduklarını biliyorum. İnşallah birlikte bu kardeşlerimize duacı olalım. Türkiye’nin güçlenmesi bu bakımdan da önemlidir. Türkiye’deki hükümet sadece bu sınırlar içinde yaşayan insanlar için değildir. Dünyadaki değişik Coğrafyalardaki mazlum insanlar için, zulme uğrayan, hakarete uğrayan, eziyet çeken insanlar içinde önemlidir.'' ifadelerini kullandı.

Somali'nin başkenti olan Mogadişu'ya bizzat gittiğini ifade eden Bakan Yılmaz, ''Orada çalışmaları yerinde görmüş bir kardeşiniz olarak söylüyoruz. Diğer ülkelerin yaptığı yardımlar kağıt üzerinde, Türkiye’nin yaptığı yardımlar samimi yardımlar ve gerçekten oradaki insanın hayatını değiştiren yardımlardır. Sadece Devlet ve TİKA değil, Vakıfları ile dernekleri ve gönüllü kuruluşları ile Türkiye, Afrik'da gerçekten umut olmuş bir ülke ama anlaşılan bazıları Türkiye’nin bu gücünden çekiniyorlar. Türkiye’nin Asya’da, Afrika’da, Latin Amerika ve daha bir çok coğrafyaya elini uzatmasında birileri rahatsız oluyor. Ne kadar rahatsız olurlarsa olsunlar biz yolumuza devam edeceğiz. Türkiye güçlendikçe, geliştikçe daha da üst seviyelere çıktıkça dünyada da gücünü, kuvvetini farklı bir şekilde hissettirecek. İnsanlığını da farklı bir şekilde hissettirecek. Bizim tarihimize, medeniyetimize, geleneğimize ve örfümüze de yakışan da budur. Solhanlıların da bu konuda inşallah duasını istiyoruz.'' şeklinde konuştu.

CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER