ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 19:36

Bakan Yıldız'dan patlama açıklaması

Bakan Yıldızdan patlama açıklaması

Maden ocağında trafo patlamasının ardından yangın çıktı. Enerji Bakanı Taner Yıldız olay yerine gitmeden önce açıklama yaptı.


Manisa'nın Soma ilçesinde bulunan bir kömür ocağında trafo patlamasının ardından yangın çıktı. İlk belirlemelere göre 20 madenci hayatını kaybetti. Ocakta 200-300 işçinin mahsur kaldığı bildirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden ocağında 300 kadar işçinin mahsur kaldığı yangın sonrası Soma'ya yola çıktı.

Bakan Yıldız, Soma'ya hareketinden önce gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da yangın çıkan kömür madeninde şehit olan işçiler bulunduğunu belirterek, "Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek ağızdan bunları takip edeceğiz, kamuoyu ile bu bilgileri paylaşacağız. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize hızlı ve acil ulaşmamız lazım. En fazla üzerinde durduğumuz konu bu" dedi.

Yıldız, Manisa'nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde yaşanan yangına ilişkin yaptığı açıklamada, trafonun patlamasıyla yeraltında çıkan yangından dolayı önemli bir sıkıntı olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve Soma'ya gideceğini ifade eden Yıldız, AFAD, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Soma'da bulunan 2 büyük kurtarma ekibinin bu olayla ilgili görevlendirildiğini belirtti. Yıldız, şöyle konuştu:
"Ümit ediyorum ki çok büyük bir sıkıntı çıkmaz ama şu ana kadar şehit olan işçi kardeşlerim var. O yüzden çok detaylı bilgi vermeden direkt geçiyorum. Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek ağızdan bunları takip edeceğiz, kamuoyu ile bu bilgileri paylaşacağız. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize hızlı ve acil ulaşmamız lazım. En fazla üzerinde durduğumuz konu bu.

Kurtarma ekipleri bu işlerde uzmanlar. Nerede, ne yapacaklarını biliyorlar. İlk anda yeraltına temiz hava verilmesi önemliydi. Şu anda tahliye havası, temiz hava vermeye çevrildi. Yangın olmayan bölümlerle ilgili temiz hava veriliyor. Detaylı bilgiyi Soma'da açıklayacağım.

Şu anda 'ihmaldi, değildi', bu konularla alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik'le de konuştum. Bunların denetimleri, teftişleri, her şeyleri onlar sonradan gelir. İlk anda işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Diğer bütün meseleler sonradan gelecektir."

Bakan Yıldız, ölü ve yaralı sayısına ilişkin sorulara karşılık, şu anda verilecek rakamların yanıltıcı olacağını belirtti.
Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın bölgeye gitmesinin söz konusu olmadığını, Erdoğan'ın talimatıyla Soma'ya gideceğini ve daha sonra kendisini bilgilendireceğini kaydetti.

KAYMAKAMDAN AÇIKLAMA

Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkiisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 10 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevk edildi. Üç tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER