ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:21

Bakan Yıldız: Türkü, Kürdü, Arabı hiç bir şekilde ayırt edemeyiz

Bakan Yıldız: Türkü, Kürdü, Arabı hiç bir şekilde ayırt edemeyiz


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülkenin en ücra köşesine ulaşıncaya kadar elektriğin taşınması gerektiğini belirtti. Yıldız, "Değerli kardeşlerim bir çözüm süreci içerisine girdik. Bu çözümle her birimizin problemi çözülecek. Bunun da ayrısı gayrısı yok. Bizler ayrı gayrı düşünemeyiz. Türkü, Kürdü, Arabı, hiç bir şekilde ayırt edemeyiz. Her birisi bizim vatandaşımız ve hizmeti bu manada götürmeliyiz." dedi.

Hakkari'deki ziyaretlerini sürdüren Bakan Yıldız, Enerji Verimliliği Derneğ tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Enerji Hanım' toplantısına katıldı. Burada konuşan Yıldız, "Evi idare edenler, yönetenler ve nasıl tasarruf sağlanacağını, aile bütçesinin nasıl düzeleyeceğini yönetenler aslında hanımlardır. Bugün belki sizler için küçük gönünebilen ama ülkemiz için son derece büyük adımlar atacağız. 4 milyar TL yıllık tasarruf sağlama imkanımız var sizin yapacağınız işlemlerle. Bakın sanayicimizi, esnafımızı, çiftçimizi, tarımsal sulamamızı, kamu binalarımızı katmıyorum. Yanlızca siz değerli hanım kardeşlerimizin yapacağı tasarruflarla 4 milyar TL civarında yıllık tasarruf sağlayacağız. Dünyada 1. 4 milyar insan hale elektrikle tanışmamış durumda. Şu anda yakacak olarak tezek yakıyorlar. Şu anda teknolojinin hiç bir imkanından yararlanamıyorlar. Ama biz hükümetimiz olarak en ücra köşeye ulaşıncaya kadar elektriğimizi taşımamız lazım. Nerelere götürüyoruz biz elektriği. 81 ilimiz, yaklaşık merkez ilçelerle beraber 940'a yakın ilçemiz, beldelerimiz, 34 bin tane köyümüz, 42 bin tane köy bağlısı ve mezramız hepsine beraber biz şuanda elektrik götürüyoruz. 1 milyon kilometreden daha fazla hattımız var. Bu çok ciddi bir rakam önemli bir rakam. Biz sizlerin refah seviyesini inşallah daha da arttırmış olacağız." diye konuştu.

Çözüm sürecine de değinen Bakan Yıldız, "Değerli kardeşlerim bir çözüm süreci içerisine girdik. Bu çözümle her birimizin problemi çözülecek. Bunun da ayrısı gayrısı yok. Bizler ayrı gayrı düşünemeyiz. Türkü, Kürdü, Arabı, hiç bir şekilde ayırt edemeyiz. Her birisi bizim vatandaşımız ve hizmeti bu manada götürmeliyiz. Yakıp yıktığımız herşey bizim geleceğimizle alakalı yakıp yıktıklarımız olacaktır. Çocuklarımızla alakalı ve Türkiye'nin geleceği ile alakalı yakıp yıktıklarımız olacaktır. Biz iş artsın, aş artsın, huzur artsın refah seviyemiz artsın diye uğraşıyoruz. Bugün burada bölgemizdeki yapılan işlemleri sizler yakinen takip ediyorsunuz. Türkiye'den bir Suriye çıkmaz, Türkiye'den bir Mısır da olmaz. Türkiye kısmen bir Irak gibi de olmaz. Bütün seviyesiyle sağduyusuyla, basiretiyle, ferasetiyle hep birlikte bu ülkeyi kucaklamamız lazım. Bizler Ramazan ayı içerisindeyiz. Onun bereketi inşallah her birimize çökmüş olacak." şeklinde konuştu.

Daha sonra 'Enerji Hanım' karakteri ile tanınan tiyatro sanaçısı Süeda Çil, bayanlara enerjiden tasarruf etmenin yollarını anlattı. Toplantının sonunda Enerji Verimliliği Derneği tarafından hazırlanan hediyelerin dağıtılması için çekilişe geçildi. Bakan Yıldız tarafından gerçekleştirilen çekilişle toplam 150 kişiye buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve benzeri beyaz eşya ile elektrikli ev aletleri dağıtıldı.

Toplantının ardından Bakan Yıldız, Vali Orhan Alimoğlu ve beraberindekilerle birlikte Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu'nu makamında ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, Bakan Yıldız'ın Hakkari'ye ve belediyelerine gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyarette, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Bakan Yıldız'a Hakkari yöresine ait kilim hediye etti.

Belediye ziyaretinin ardından Bakan Yıldız, yaya olarak Bulvar Caddesi üzerinde bulunan AK Parti İl Başkanlığı'na geçti. Yolda karşılaştığı vatandaşlarla sohbet eden Bakan Yıldız, esnaflardan da alışveriş yaptı. Bakan Yıldız, fırından ekmek, simit sarayından simit ve seyyar satıcıdan çiğ köfte aldı. Bakan Yıldız, kendisi ve AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey'ın yanı sıra Şırnak'ta havaalanı açılışına katılacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de çiğköfte satın aldı. AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek, burada partililerle bir süre görüşen Bakan Yıldız, Hakkari'den ayrılarak hava yoluyla Şırnak'a geçti.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER