ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:49

Bakan Yıldırım'dan MİT açıklaması


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir gazete tarafından gündeme getirilen Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Türk Hava Yolları(THY), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve PTT gibi devlet kurumları ile gizli protokol imzalayarak, vatandaşların özel hayatlarına ilişkin bilgileri, istihbarat amaçlı elde ettiği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Herkese açık olan ve olmayan bilgilerin belli olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, “Kişinin özel hayatını ilgilendiren bilgiler, anayasa ile teminat altına alınmıştır. Ülke güvenliğini ilgilendiren konularda da kurumlar görev sınırları içerisinde gereken ne ise onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldı ise bu suçtur. Protokol imzalandığı konusunda bilgim yok. Bir protokol vardır, yoktur demiyorum. Mekanizmayı anlatıyorum.” dedi.

Yıldırım, yapımı devam eden Keçiören Metrosu çalışmaları nedeniyle trafiğe kapalı olan Kızlar Pınarı Caddesi’nin açılışını yaptı. Yıldırım, açılış öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Bugün bir gazetede gündeme getirilen MİT’in THY, MEB ve PTT gibi devlet kurumları ile gizli protokol imzalayarak, vatandaşların özel hayatlarına ilişkin bilgileri elde ettiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Yıldırım şunları söyledi: “Ne için takibe almışlar? Uçak yolculu yaptığınız zaman adınızı soyadınız almıyorlar mı? Yeni mi başladı bu uygulama? Zaten biletinizde yazıyor. Arkadaşlar yani seyahat için vatandaşın devletle olan işleri ile ilgili her zaman vatandaş bilgileri devletin kurumlarında vardır. Bunun da yadırganacağını düşünmüyorum. Herkese açık olan ve olmayan bilgilerde bellidir. Kişinin özel hayatını ilgilendiren bilgiler, Anayasa ile teminat altına alınmıştır. Ülke güvenliğini ilgilendiren konularda da kurumlar görev sınırları içerisinde gereken ne ise onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldı ise bu suçtur. ”

Bir gazetecinin ‘Bir protokol olduğu iddiasını yalanlıyorsunuz, o zaman?’, sorusuna da Yıldırım, “Benim o konuda bilgim yok. Bir protokol vardır, yoktur demiyorum. Mekanizmayı anlatıyorum.” cevabını verdi.

“GEZİ PARKI MUTLAKA BAKANLAR KURULU’NDA GÖRÜŞÜLÜR”

Gezi Parkı eylemlerinin Bakanlar Kurulu’nda görüşülüp görüşülmemesine ilişkin bir soruya da Bakan Yıldırım, “Gayet tabi. Her konu, Bakanlar Kurulu’nda görüşülür. Hele hele böylesine, toplumumuzu ilgilendiren konular mutlaka görüşülür.” şeklinde cevap verdi.

Gezi olaylarında internet erişiminin engellendiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine de Yıldırım, “Ben bir erişim sorunu yaşamadım. Bir yavaşlamanın bir süre için olduğunu söyleyebilirim bu da doğal. Bir anda aşırı yüklenme olunca yavaşlama kaçınılmaz. Tabi orada sorgulanması gereken başka bir şey var. Acaba olaylarla ilgili sosyal medya ne kadar hangi ölçüde düzgün kullanıldı? Bu sosyal medya olayları provoke etme, çığırından çıkarma ve yalan yanlış haberle yayarak insanları galeyana getirme konusunda bir gelişmeye sebep oldu mu? Bunların da çok iyi irdelenmesi gerekiyor.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER