ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:22

Bakan Yıldırım: Marmaray, Türk’ün hayallerini gerçekleştirdiğinin göstergesidir


Marmaray’ın açılışı öncesi konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bugün Türkiye iki bayramı birden kutluyor. Cumhuriyetin 90. Yılına asrın projesini armağan ediyoruz. Bu proje yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayalleri gerçekleştirdiğinin göstergesidir.” dedi.

Marmaray, devletin zirvesinin katılı ile açıldı. Açılış öncesi yaptığı açıklamada projeye katkısı olanlara teşekkür eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk milletinin büyük bir heyecan yaşadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkürlerini sunan Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üsküdar’ın fethi 101 yıl önce gerçekleşti. Tam 101 büyük fethin rüyasının gerçek olmasını bekledi. Nasıl İstanbul 100 yıl beklediyse, Marmaray’ da 153 yıl bekledi. Bu proje İstanbul’un projesi değil yalnızca kıtalar arası bir proje değil, bu uzak doğu ile Avrupa’yı iki kıtayı birleştiren projedir. Mühendislik çalışmalarının son noktaya ulaştığı bir çalışmadır. İstanbul’un bilinen tarihini de değiştiren büyük bir projedir. İstanbul artık Marmaray’dan önce Marmaray’dan sonra anılacak. İstanbul’un bilinen tarihini 6 bin yıldan 8.5 yıla çıkarıyor. İstanbul’un tarihini yeniden yazıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrılıkçeşmesi İstasyonu’ndan söz eden Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “Ayrılıkçemesi yüzyıllarca insanların hacca uğurlandığı sefere uğurlandığı bir mekândı. Marmaray bu mekanı ayrılık çeşmesi olmaktan çıkarıp vuslat çeşmesine çıkaracak. Marmaray İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek en önemli toplu ulaşım projesidir.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER